Muhammed Siyah Kalem'in üslubu ve gizemi
Style and mystery of muhammed si?yah kalem
- Tez No: 344847
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUNUS BERKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Sanat tarihinde, Orta Asya coğrafyasının barındırmış olduğu kültür varsılları çok çeşitlidir. Bu çeşitliliği, farklı din ve inançları bünyesinde barındıran Orta Asya coğrafyası sanatında görmek mümkündür. Bu amaçla, Orta Asya Türk sanatında Muhammed Siyah Kalem'in minyatür anlayışı ele alınarak Türk-İslam sanatında mevcut olan etkileşim örnekleri irdelenmiştir. Türk sanatındaki bu etkileşimlerin gerçekte birincil ve esas kaynağın birden çok din ve inanç tesirine açık Orta Asya kültürünün barındırmış olduğu anlamların, sembolik biçemlerle nasıl bir ifade yoluna gidildiği ve bu ifadelerin yalnızca bir dönem ve coğrafya ile sınırlı kalmadığı, sanatçının üslup-form dilinin benzer örneklerini teşkil eden unsurların, Türk sanatının her aşamasında süreklilik arz ettiği gerek yabancı sanat tarihçi ve Türkolog gerek Türk bilim adamlarının kaynak verileri ışığında karşılaştırma yoluna gidilmiş olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The history of art, the culture the affluents sheltered many and varied geography of Central Asia. The variety of different religions and beliefs incorporating possible to see the geography of Central Asia. For this purpose, the Central Asian Tukish miniature art Muhammed Siyah Kalem current understanding of the interaction by taking samples of the Turkish-İslamic art are discussed. İn fact prrimary source of these interaction is based on Turkish art and culture, religion and belief multiple meanings is sheltered, and that is made without Express how styles in symbolic expressions and geography is not limited to only one period the artist's stylistic continuity at every stage of art-form in which the Turkish language Turkish foreign art historians and scientists need to Turcologist was tried to compare the source data is in the light.