Erzurum ilinin eğitim coğrafyası
Education geography off Erzurum province
- Tez No: 344846
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEMAL SEVİNDİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bölgesel Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
Toplumların ekonomik yönden kalkınmaları, bilim ve teknoloji yönünden dünyadaki gelişmelere ayak uydurabilmeleri ve varlıklarını ilelebet devam ettirebilmeleri için eğitimli insan gücüne ihtiyaçları vardır. Bu nedenle bir ülkenin eğitimli nüfusu ile sosyal ve ekonomik gelişimi arasında doğrudan bir ilişki söz konusudur. Bu çalışmada ilk olarak Erzurum ilinin genel coğrafi özelliklerine, eğitim coğrafyasının ilişkili olduğu bilim dallarına, eğitimin bireysel, toplumsal, siyasal ve ekonomik işlevlerine değinilmiş ve daha sonra Erzurum ili nüfusunun yapısı ortaya konulmuştur. En son olarak da Erzurum ilinde ve ilçelerinde okur-yazar oranları, örgün eğitimdeki okullaşma oranları, okul, derslik ve öğretmen sayıları değerlendirilmiş ve çözüm önerileri sunulmuştur. Ayrıca ildeki ve ile bağlı ilçelerdeki ilköğretim, ortaöğretim ve yüksek öğretim mezunlarının oranlarına da çalışmada yer verilmiştir. Çalışmada değerlendirmelerin daha iyi yapılabilmesi için Türkiye İstatistik Kurumu 2000 Genel Nüfus Sayımı Sonuçları, 2007-2012 Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi Sonuçları, Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğünün istatistiklerinden yararlanılarak tablo ve şekiller oluşturulmuştur. Sonuç olarak il nüfusunun eğitim durumu ve okullaşma oranları, eğitim coğrafyası bakımından ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Societies need educated work force so that they can develop economically, keep up with the developments in the world scientifically and technologically, maintain their existence forever. Thus, there is a direct relation ship between educated population and social and economic development in a country. In the current study, firstly general geographical features of Erzurum, disciplines related to education geography, individual, social and economic functions of education were discussed and then the structure of the population of Erzurum was presented. Finally, rate of literacy in Erzurum and its districts, rate of schooling in formal education, the number of schools, classroom and teachers were evaluated and offers of solution were presented. Additionally, the rates of the graduates of primary education, secondary education and higher education in the city and its districts were included in the study. For a beter evaluation in the study, Turkish Statistics Foundation general census results in 2000, Address-Based Population Register System results between 2007-2012, statistics of Ministry of National Education and Provincial Directorate of National Education were utilized and charts and graphics were formed. As a result, it was attempted to present educational status and rates of schooling of provincial population in terms of education geography.