Erzurum'da, farklı teknik ve materyallerle yapılan oya sanatı
The art of embroi?dery made with different techniques and materials in Erzurum
  1. Tez No: 344848
  2. Yazar: YASEMİN TEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FİKRİ SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Bu tez çalışmasının amacı, Erzurumda yapılan değişik formlardaki oya sanatını, Türk kültürü ve medeniyeti açısından farklı boyutlarla ele alarak, oya sanatının tarihi süreç içerisindeki yeri ve önemini ortaya koymak, ayrıca halk tarafından yapılan değişik türdeki oya sanatının zengin örneklerini sunmaktır. Tez çalışmasında, Türklerde el sanatı, oya sanatı ve Erzurum?da yapılan oya örnekleri ele alınmıştır. Oya sanatının değişik renk, teknik ve materyallerle yapımı sergilenmiş, oyanın gelişim evreleri tezin ilerleyen aşamalarında detaylı olarak verilmeye çalışılmıştır. Oyada kullanılan renk ve desenlerin, kişilerin içerisinde bulunduğu ruh hallerini yansıtması, bu ürünlerin manevi değerlerini de artırmıştır. Fotoğraflarla desteklenen çalışmada irdelenen konunun, kişilerin yaşantılarına yansıdığı görülmüş ve bu durum halk yaşayışı ve halk inançları çerçevesinde yorumlanmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre Erzurumda oya sanatının çeyiz amaçlı, günlük kullanım amaçlı, dini inanç amaçlı ve özel günlerde kullanım amaçlı olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The main of this thesis is to introduce the art of embroidery in various forms made in Erzurum and the place and the importance of the art of embroidery in the historical process by addressing in different sizes in terms of Turkish culture and civilization and also to present lots of examples of the art of embroidery in different types made by people. In this thesis, it is discussed Turkish Handmade art, the art of embroidery and examples of embroidery made in Erzurum. It is presented the production of the art of embroidery with different colors, techniques, and materials. It is given the developmental degrees of embroidery in later stages of the thesis in a detailed way. Colors and figures used in embroidery reflect person`s psychology and this situation increases intangibles of these products. It is seen that topic in the work supported with photographs is appropriate for person`s lives. It is interpreted in terms of lives and beliefs of people. According to proofs obtained in the search, it is seen that the art of embroidery in Erzurum is used for dowry, daily life, religious beliefs and private usage.