Periferik vasküler hastalıklarda otolog kemik iliğinden elde edilen mononükleer kök hücre deneyimlerimiz
Autologous bone marrow derivated mononucleer stem cell i̇mplantati̇on experiences in peripheral vascular disease
- Tez No: 344853
- Danışmanlar: PROF. DR. CENGİZ TÜRKAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Trombonjitis obliterans veya Buerger hastalığı sebebi tam olarak bilinmeyen ve genelde gangren ve doku kaybı ile sonuçlanan, non-aterosklerotik, episodik, keskin segmentasyonlar gösteren, inflamatuar, tıkayıcı-trombotik, non-destrüktif bir hastalıktır. Buerger hastalığı genelde alt ekstremite, daha az yoğun olarak üst ekstremite ve çok nadir olmak üzere de serebrovasküler bölgedeki distal segmentte nörovasküler demet içerisindeki damarları, sinirleri etkilemektedir. Hastalık ortaya çıktığı ekstremitenin distalinde görülmeye başlar ve proksimale doğru ilerleme gösterir. Bizim çalışmamızın amacı kritik bacak iskemisi olan Tromboanjiitis Obliteranslı hastalarda otolog kemik iliğinden elde edilen mononükleer hücre implantasyonunun etkinlik ve güvenilirliğini incelemektir. Bu amaca yönelik parametreler hastalara kemik iliğinden elde edilmiş otolog mononükleer kök hücre implantasyonu yapılmasından bir, üç ve altı ay sonra gerçekleştirilen takipler sonucunda toplandı. Hastalara yapılan ilk takip implantasyon işleminden 4 hafta sonra gerçekleştirildi. Elde edilen ve bilgisayara girişi tamamlanan verilerin istatistiksel analizler Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Biyoistatistik ve Tıbbi Bilişim Anabilim Dalı tarafından SPSS programı versiyon 18.0 ile yapıldı. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalına Mayıs 2006 ile Haziran 2011 tarihleri arasında başvuran ve Rutherford Sınıflandırmasına göre Class II ve III grubunda yer alan 11 hasta çalışmaya dahil edildi. Çalışmaya dahil edilen hastalara %12 eğim açısı ile 2 km/saat hızda Treadmill ile ağrısız yürüme mesafesi testi, Visual Analog Skala testi, ABPI ölçümü ve DSA veya BT anjiografi tetkikleri yapıldı. İmplantasyondan sonra 6.
Özet (Çeviri)
Thromboangiitis obliterans (TAO), or Buerger's disease, is a non-atherosclerotic, episodic, sharply segmental, inflammatory, thrombotic-occlusive and non-destructive vascular disease of unknown origin that leads to gangrene and tissue loss. It initially involves the distal vessels and nerves within the neuro-vascular bundles of the legs (infrequently, the arms might be involved, and less commonly, the cerebral visceral vessels). The disease appears to start distally and then extends proximally. The aim of our study investigated the efficacy and safety of autologous bone marrow-mononuclear cells (ABMMNC) implantation in patients with critical limb ischemia (CLI) due to thromboangiitis obliterans (Buerger's disease). The paramaters collected on 1, 3 and 6 months after implantation and used to evaluate the functional outcomes of the stem cell implantation. The first follow up was approximately 1 month after the implantation. The statisticaly analysis of the datas was done to Biostatistics Division of Akdeniz University with SPSS software pack v.18.0. 11 patient with Rutherford Grade II-III thromboanjiitis obliterans who was applicated to the polyclinic of the Division Cardiovascular Surgery of Akdeniz University were carried out stem cell implantation between May 2006 and June 2011. All patients underwent a standard vascular examination that included measurement of ankle-brachial pressure index (ABPI), measurement of the pain free walking distance with Treadmill protocol include the 12% gradient with 2 km/hour, Visual Analog Scala test and DSA or BT angiography tests. The follow up performed after the 6 months the ABMMNC implantation, average pain free walking distance measured that 310±172,54 meters and the differance between the result of average pain free walking distance on the Treadmill tests performed to before the implantation was 272,27±164,96 meters.