Erzurum ili'nin inanç turizm potansiyeli
Faitj tourism potential of the province of Erzurum
  1. Tez No: 344871
  2. Yazar: YUNUS KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Turizm, Geography, Tourism
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yüksek lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmanın amacı, Erzurum İlinin var olan turizm kaynakları ve bu kaynaklara ek olarak bir alternatif turizm faaliyeti olan inanç turizm potansiyelinin tespiti ve optimum turizm potansiyelini ortaya koymaktır. Araştırmaya konu olan Erzurum İli topraklarının bir kısmı, Doğu Anadolu Bölgesinin Erzurum-Kars Bölümünde bir kısmı ise Karadeniz Bölgesinin Doğu Karadeniz Bölümünde yer almaktadır ve yaklaşık olarak 25.066 km2lik alanı ile geniş bir araziye sahiptir. Erzurum İli bünyesinde; üçü metropol olmak üzere toplam yirmi tane ilçe bulunmaktadır. Erzurum İlinin 2012 yılı ADNKS sonuçlarına göre nüfusu 778.195 kişidir. Erzurum tarihi olarak M.Ö.6-7. yüzyıllara kadar dayanan bir geçmişe sahiptir. Erzurum tarihsel süreç içerisinde çok sayıda medeniyete ve devlete beşiklik yapmıştır. Bu da Erzurum?un kültürel zenginliğinin fazla olmasını sağlamıştır. Bu kadar fazla devletin bu topraklarda hüküm sürmesi farklı sosyal yapıların, farklı yaşam tarzlarının, farklı inanışların ve bunun doğal bir sonucu olarak da farklı mimari tarzlarının ortaya çıkmasını ve bu tarzlara bağlı olarak eserler verilmesini sağlamıştır. Fakat bunların bir kısmı ayakta kalmıştır. Yukarıda kısaca özetlenen anlatılan Erzurum İli?nin, coğrafi açıdan inanç turizmi potansiyeli ve kaynakları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to master's thesis, Erzurum province's tourism resources and alternative tourism activities in addition to these sources, the belief in the potential of the tourism potential of tourism to determine the optimum detection. Which is the subject of research in Erzurum Province, Eastern Anatolia Region, Erzurum-Kars is located in the Department and the Department of the Eastern Black Sea and the Black Sea region is approximately 25,066 km2 of land area and has a wide range. At Erzurum and three office located in the county for a total of twenty-one. According to the results of 2012, the population of the province of Erzurum ADNKS 778,195 people. BC 6th-7th as the date of Erzurum. has a history dating back to centuries. The cradle of civilization and the state of Erzurum has a large number of historical process. This has to be more Erzurum cultural property. This is much different social structures prevail in this land of the state, different lifestyles, different beliefs, and that as a result of the emergence of different styles of architecture and works of art, depending on the styles has given. However, some of them survived. Summarized above and described in the faith tourism potential in terms of geography and resources of the province of Erzurum were examined.