Farklı yayın politikalarına sahip gazetelerde kadına yönelik şiddetin sunumu
The presentation of the violance against woman in the newspaper has the different broadcasting policy
  1. Tez No: 344873
  2. Yazar: ESRA DUDU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BESİM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada, kadının bilinçli ve sistemli olarak toplumsal cinsiyet odaklı ataerkil bakış açısı ile belirli imge ve yaşam tarzları içine sıkıştırılmasına ve bu bağlamda sığlaştırılmasına neden olan kitle iletişiminin en büyük araçlardan biri olan gazetelerin yönlendirici etkilerinin farkına varılması ve kadına yönelik şiddet haberlerine eleştirel bir gözle bakış hedeflenmiştir. Buradan hareketle kadının, erkek tarafından şiddete uğrayan savunmasız, çaresiz bir nesne haline dönüştürülmesi hususundaki söylemlerin farklı yayın politikalarına ve ideolojik görüşlere sahip üç gazetenin haberlerinde farklılaşıp farklılaşmadığı geniş kapsamlı bir analiz ile eleştirel bir gözle karşılaştırılmalar yapılarak ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre incelenen gazetelerin sahip oldukları yayın politikası, iktidara yakınlık ve medya ekonomi politiğe verilen önceliklerin kadına yönelik şiddet haberlerini biçimlendirilmesine de etki ettiği görülmektedir. Araştırma sonucunda, kadınların yazılı basındaki şiddet haberlerinin, egemen ideoloji, ekonomik sistem ve toplumsal cinsiyetle birlikte temellenmeye devam ettiği; kadınlara yöneltilen nitelemeler, kullanılan dil ve fotoğraflardan hareketle liberal, muhalif ve muhafazakâr gazetelerde farklılaşmalar olduğu tespit edilmiştir. Buna karşılık her üç gazetenin de kadına yönelik şiddetin nedenlerini, sonuçlarını ve kadının erkek karşısındaki konumlandırılışını ataerkil bakış açısına göre kurguladıkları görülmektedir.
Özet (Çeviri)
In thıs study, it has been intended that awaken to the newspapers have the effect of inducement which is one of the greatest means in the mass communication that caused systematically and consciously the women to compress into the determined image and the way of life as from the point of a patriarcal view gender-related also a critical view on the news about the violence to the women. Thus, it has been tried critically to reveal that the discourses on the conversion into the women have been made into a vulnerable and incurable being exposed to violence by the men have been whether changed or not chanced by in the news of three newspaper based the different ideologically broadcasting policy by making comparison with . In terms of the result obtained after the examination, it has been noticed that according to the priorities in reference to the politicy of media economy the broadcasting policies, the connection to the government the newspapers have given shape to the news about the violence to the women. In consequence of the study, it has been confirmed that the news of the violence to the women have been perpetually based upon the prevalent ideology, the economic system and the gender, moreover the newspapers inclined liberal,opponent and conservative have been existed the differences from the point of the characteristics directed to the women, the language used and the photographs. On the other hand it has been noticed that the newspapers have been built the reasons and result of the violence to the women and positioning the women in front of the men in accordance with a patriarchal of view.