Mizah dergilerinin halk eğitimindeki yeri ve önemi: Gırgır dergisi örneği
  1. Tez No: 41490
  2. Yazar: MEHTAP KARACABEY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MERAL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Gazetecilik, Education and Training, Journalism
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
ÖZET Bu araştırma 1972-19c2 yıllan arasında yayın i aa an Gırgır Dergilerinin mevcut içerik kategorilerine dayalı clarafc, yetişkinlerin siyasal ve Toplumsal eğirimi sürecinde olasr etkilerinin neler olabileceğini saplamayı amaçlamışta. Araştırmanın çalışma evrenini, i 97 2- 1992 yıllan arasında çıkan Gırgır Dergileri okışturrnaktacm örneklemeye giren toplam 234 derci içerik analizi yöntemine tabı tutulmuşlardır Tüm dergiler; ekonomik yaşam, sosyal yaşam, siyasal yaşam: temel, hak ve özgürlükler, eğitim, spor, çevre, sanat, ulufûararası ilişkiler, kamu yönetimi, sağlık hizmetleri olmak üzere.ana başlıklar altında temel içerik kategorileri oluşturularak karikatürler, bant karikatürler, düz yazıla: ve mizah öyküleri bu c,.a başkklorra göre sırııfı-arüandınlcirak incelemeye tabi tutulmuşlardır. Ekonomik yaşam, siyasal yaşam ve sosyal yaşam hepsinde de sıralamanın en başında yer alcn konulardır. Ülkenin sosyo-ekonomilc ve siyasi yapısından etkilenerek, dönemler atasında konuların, yoğunlaşması açısından şarklılıklar vardır.. Kitle iletişim araçlarının halkı toplumsal sorunlardan haberdar ederek demokratikleşme bilincinin kazandırılmasında etkileri olduğu kuşkusuzdur. Radyo ve özellikle televizyonun iletişim dünyasına büyük ölçüde egemen olduğu günümüzde, yazılı iletişim araçlarının bir anlamda varlıklarını sürdürme çabasında olduklan yadsınamaz- Radyo ve televizyonun etkilerine rağmen mizah geleneğinin yaygın olduğu Türkiye'de mizah derlerinin, diğer yazılı iletişim araçlarına gere daha yaygın olduklan gözlenmektedir. Gırgır Dergisinin de belirli bir dönemde en çok okunan mizah dergisi olduğu görülmektedir. Bu araştırmada,. yirmi yıllık bir dönemde yayınlanan Gırgır Dergileri, ele aldığı ionular açısından içerik çözümlemesine tâbi tutuldu ve bu derginin- mevcut sistemin sorunlarına eleştirel bir bakış açısı ile yaklaşarak, ekonomik. Toplumsal, siyasal sorunlar konusunda duyarlık yaratmada etkili.olacağı ve böylece "halkın eğitin i ine katkıda bulunabilecekleri sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this study is to determine the possible influences of the Grrair Magazine which was published between 1972-1992 upon the political and social education process of the grown-ups based. upon the present categories of contents. The study covers 234 Gırgır Magazines published between 1972- 1992 which have- been subjected to content analysis method. The subjects in the magazines have been considered under such main topics as economic life, social life, political life fundamental rights and freedoms, education, sports, art. international relationships, public administration and health services. Caricatures, comic strips, articles and humor stories in the magazines have been classified according to these main topics. Economic life, political life and social life are the subjects which have been most dealt with. The intensity of the subjects show differences within various periods of time depending upon the effects of the socio-economic and political structure of the country. Mass media has an important role in raising consciousness during the democratization process by making people aware of social problems.IV It cannot be denied that the written media is striving to survive in these days while radio and especially television are dominating the world of media. It is observable that in Turkey, where there is a tradition of humor, humor magazines are relatively more widespread among other written media despite the effectiveness of radio and television. Gırgır was the most popular humor magazine during a certain period In this study, Gırgır Magazines published during a 20 year period have been subjected to content analysis and the result obtained is that such magazines can contribute to public education by creating sensibility to economic, social and political problems through cirititical eye on the problems of the present system.