Dünden bugune nakkaşhane ve Küpeli atölyesi
The house of enbroidery from past to today and the workshop of Küpeli?
- Tez No: 344875
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CELALETTİN KARADAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Asırlar önce çok geniş bir alana yayılmış olan Uygarlıklar uzun yıllar farklı toplum ve medeniyetlerle yapmış olduğu çeşitli sanat ilişkileri nedeni ile bugün hayli zengin bir kültür hazinesine sahiptir. Türkler yaşamları boyunca,hüküm sürdükleri yerlere,sanat ve uygarlıklarını da birlikte getirmiş bulundukları ülkelerin sanatlarından esinlendikleri kadar, kendi sanat anlayışlarından etkilenip, yön vererek yeni ve değişik uslüpların doğmasına neden olmuşlardır. İnsanın kendini ifade etme biçimi olan sanat,kişilerin duygu ve düşüncelerini en dolaysız anlatma biçimidir. Geçmişten günümüze kadar bir çok şekil alan sanatımız halen güzel sanatlar akademilerinde ve bir çok atölyelerde icra edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Civilizations, which sprawled to extensive territories centuries ago, have a highly rich culture treasury thanks to their long lasting various artistic relationships with different societies and civilizations. Throughout their lives, Turkish people brought their art and civilization to the places they ruled, they were inspired by the arts in the countries they resided and affected by their sense of art and contributed to the appearance of new and different styles by directing them. Art which is the way people express themselves is the best way to express the emotions and thoughts of people indirectly. Our art which had different shapes from past to present have been performed in art academies and various ateliers today. ?