İttihat Terakki Cemiyeti Merkez-i Umumisi
İttihat Terakki Cemiyeti Merkez-i Umumisi
- Tez No: 344889
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ETHEM ATNUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
İttihat ve Terakki Cemiyeti Merkez-i Umumisi üzerine yaptığımız bu çalışmada, İttihat ve Terakkinin fikir temelleri, siyasi alanda gösterdiği faaliyetler ve Merkez-i Umuminin teşkilat yapısı, maliyesi, görev yetki ve sorumlulukları en nihai olarak da Merkez-i Umumi üyelerinin yargılamalarını inceledik. İki bölümden oluşan çalışmamızın ilk bölümünde, İttihat ve Terakkiyi bir bütün olarak ele aldık. İkinci bölümde Merkez-i Umumiyi ayrıntılı bir şekilde açıklamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the study of Committee of İttihat ve Terakki Merkez-i Umumi, we have examined basis of it, services of it in political field, general structure of Merkez-i Umumi, finance, authority, duties and finally judgement of members of Merkez-i Umumi. In the first part of our study which has two main parts, we have analysed Committee of İttihat ve Terakki as a whole part. In the second part, we have examined Merkez-i Umumi, elaborately.