Türk Anayasa Yargısında bireysel başvuru
The right of individual application in the Turkish constitution judgery system
  1. Tez No: 344890
  2. Yazar: SEYİTHAN KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TEVFİK GÜLSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bireysel başvuru yolu 07/05/2010 tarih ve 5982 sayılı Anayasa Değişikliği Hakkında Kanun ile Anayasanın 148?inci maddesine eklenen üç fıkrayla hukuk sistemimizde kabul edilmiştir. Bireysel başvuruya ilişkin hükümler 12 Eylül 2010 tarihli halkoylamasından sonra yürürlüğe girmiştir. Anayasal değişiklikler ile beraber Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruları inceleme yetkisi verilmiştir. Bu değişiklikler doğrultusunda 6216 sayılı Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanun, 3 Nisan 2011 tarihli Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Bireysel başvuruya ilişkin hükümler 6216 sayılı Kanunun ise 45 ila 51inci maddeleri arasında düzenlenmiştir. Bu doğrultuda Anayasa Mahkemesi, bireysel başvuruları 23 Eylül 2012 tarihinden itibaren incelemeye başlamıştır. Bireysel başvuru yolunun kabul edilmesinin temel amacı temel hak ve hürriyetleri anayasa yargısı yolu ile korumaktır. Bunun yanında bireysel başvurunun anayasa hukukunu geliştirme, ülke aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine yapılacak başvuruları azaltmak gibi bazı işlevleri de bulunmaktadır. Kurumun Anayasa Mahkemesi tarafından etkili bir biçimde uygulanması bireylerin demokratik bilinçlerinin gelişmesine, temel hak ve hürriyetlerin kamu erkine karşı korunmasına katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The right of individual application has been recognized in our judicial system through Law Concerning Constitutional Amendment numbered 5982 (dated 07 May 2010) and the three subclauses that has been added to the 148th article of the Constitution. The clauses related to individual application came into force after the referendum of 12 September 2010. With these constitutional amendments, Constitution Court has been given authorised to consider individual petitions. In line with these amendments, Law Concerning Establishment and Proceedings of The Constitutional Court numbered 6216 has been promulgated by being published in the Official Gazette (dated 3 April 2011). The clauses related to individual application has been stated in Articles 45 and 51. Accordingly, The Constitutional Court began investigating individual petitions as of 23 September, 2012. The main reason disguised behind the acceptance of individual application means is to protect the fundamental rights and liberty by constitutional judgery. Additionally, it functions toenhance constitution law and to lower the number of the applications to the European Human Rights Court which is a con to the country. The implementation of the institution by the Constitution Court through effective exploitation, helps to act on the individuals' democratic awareness augmentation and for protection of fundamental rights and freedom against public prowess.