Bernhard Schlink'in 'Der Vorleser' adlı eserinde anlatım teknikleri
The technischelements in novel 'Der Vorleser' of Bernhard Schlink
- Tez No: 344888
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET UĞUR NALCIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu tezin amacı, Bernhard Schlinkin Der Vorleser adlı romanında kullandığı anlatım tekniklerini tespit etmek ve incelemektir. Bu amaçla, önce roman sanatında kullanılan teknik unsurlar ele alınarak, bu unsurlar Der Vorleser adlı eserde aranmıştır. Daha sonra ise Bernhard Schlinkin romanında kullanıldığı anlatım teknikleri belirlenerek incelenmiştir. Araştırma ve inceleme sonuçlarına göre, Der Vorleser adlı eserde tespit edilen anlatım teknikleri, romanın dili, üslubu ve karakter analizi yapılarak, roman teknik açıdan ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. Bernhard Schlinkin Der Vorleser eserinde anlatma-gösterme, tasvir, diyalog, montaj ve iç monolog tekniklerini kullandığı tespit edilerek tezin amacına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to identify the expressionstechnichs in The Reader of Bernhard Schlink. For his reason, firstly are expleined the technichselements in a novel and this elements are analyzed in The Reader. Then, the expressionstechnichs in The Reader of Schlink are identified and analyzed. According to the research results, the expressionstechnichs in ?The Reader, the language, wording and the character analysis of the novel are made, the novel is für technichs as detailed analyzed. ?The Reader of Bernhard Schlink the narration-showing, the description, the montage, the interior monologe and the dialogie technichs are determined and is the purpose of the thesis achieved.