Parion Korinth aryballosları (2005-2013)
The Corinthian aryballos from Parion (2005-2013)
- Tez No: 344891
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Arkeoloji, Archeology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 222
Özet
Çalışmanın konusunu Parion?da 2005-2013 yıllarını kapsayan kazı sezonlarında bulunan Korinth aryballosları oluşturmaktadır. Bulunan aryballoslar öncelikle ölçüleri alınarak dijital yöntemlerle çizilmiş daha sonra tanımlanmış, sınıflandırılmış ve tarihlendirilmiştir. Parionda Korinth Dönemi ile ilgili bilgi veren tek yer Parion Güney Nekropolüdür. Bu nedenle bu alanda bulunan yapı katlarına bakılarak kullanım evreleri hakkında bilgi edinilmeye çalışılmıştır. Ele geçen aryballoslar Nekropolde yer aldığı için ölü gömme gelenekleriyle ilgili ne anlam ifade ettiği ve ne amaçla kullanıldığı tespit edilmiştir. Parionun Korinth Döneminin hangi evrelerinde daha çok seramik ihraç ettiği ortaya çıkarılmış ve kentin sosyo-ekonomik durumu üzerine yorumlar yapılmıştır. Bu çalışma MÖ 7-6. yy. içerisinde Parionun Korinth ile olan yoğun ticari ilişkilerini gözler önüne sermiştir. Teze konu olan bu aryballosların tarihlerinin tespiti ile şu an için Parion kuruluş tarihine en yakın eserler olduğu görülmüştür. Böylece kuruluş tarihine biraz daha yaklaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study consist of the Corinthian aryballos found in Parion from the 2005 through 2013 excavation seasons. The aryballos found were first drawn with digital methods by being measured, then defined, classified and dated. The only place in Parion that provides information about Corinthian Period is the South Necropolis of Parion. Therefore, some information about the phases of use were tried to be obtained by examining the building layers in this place. As aryballos found were located in the Necropolis, what they meant about burying the dead and with what purpose they were used at that time were determined. It was brought out that in which stages of the Corinth Period, Parion exported more ceramic objects and some interpretations on the socio-economic situation of the city were made. This study revealed the intense commercial relations Parion had with Corinth in 7th and 6th centuries B.C. When the dates of the aryballos which are the subject of the thesis were determined, it was seen that they were the works closest to the establishment date of Parion, so to get closer to the establishment date of Parion a bit more was achieved.