Sağlıklı, preeklampsi ve hellp vakalarında plasental sinsityal düğümlerin histolojik yönden karşılaştırılması
Sağlikli, preeklampsi̇ ve hellp vakalarinda plasental si̇nsi̇tyal düğümleri̇n hi̇stoloji̇k yönden karşilaştirilmasi
- Tez No: 344895
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF NERGİZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Temel Tıp Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Preeklampsi, perinatal ölümlerin ve sakatlıkların ana nedenlerinden biri olup gebede maternal hipertansiyon, proteinüri, artmış damar hasarı ve geçirgenliği ile karakterize olan multisistemik bir bozukluktur. Çalışmamızda, artan sinsityal düğümlerin ultrastrukturel düzeyde incelenecek olması, söz konusu düğümlerde olası değişikliklerin gerek preeklampsi ve de HELLP vakalarında ortaya konularak, sinsityal düğüm artışının etkisi ortaya konacaktır. Örnek plasenta ve plasenta yataklarının morfolojik ve ultrastrüktürel değisimlerini gözlemlemek için ışık ve elektron mikroskop tekniklerini kullandık. Doku örnekleri 10 preeklampsili, 10 HELLP?li ve 10 kontrol grubunu oluşturan sağlıklı gebeden alındı. Yapılan ışık ve elektron mikroskobi yöntemleri ile preeklampsili hastaların, HELLP?li hastaların ve kontrol grubu gebelerin sonuçları değerlendirildi. Işık ve elektron mikroskop çalışmaları sonucunda plasenta dokularında: Preeklemsi grubu fetal periferik kesitlerde; sinsityotrofoblastlarda sitoplazmik yaygın vakuolizasyonlar ve endoplazmik retikulum sarnıçlarında dilatasyon gözlenirken, kapiller endotel hücrelerinde incelme ve kapillerin temas ettiği sinsityotrofoblastlarda nekrotik görünümün hâkim olduğu gözlendi. Bu gruptaki sinsityotrofoblastlarda mikrovillus sayısının azalması yanı sıra bağ doku ödemi dikkati çeken bulgulardan biriydi. HELLP maternal periferik ve sentral kesitler incelendiğinde: her iki yapıda da sinsityotrofoblastlarda intrasitoplazmik ödem ve dejeneratif vakouller gözlenirken, ayrıca villöz ödem belirgin olarak dikkati çekmekteydi. HELLP fetal periferik kesitlerde, intervillöz alanda yoğun hücresel debris varlığı dikkati çeken en önemli bulguydu. Kontrol grubuyla kıyaslandığında preeklampsi ve HELLP?li plasentalarda sinsityal düğüm sayısında artış ve ultrastrukturel yapıda pek çok histolojik değişiklikler izlendi.
Özet (Çeviri)
Preeclampsia is one of the main causes of perinatal deaths and disabilities and is a multisystemic disorder that is characterized by maternal hypertension, proteinuria, increased permeability of blood vessel damage. In our study, the fact that increased syncytial nodes will be examined at ultrastructural level, the effect of the increase in syncytial node will be revealed by putting forward the possible changes in the mentioned nodes both in women with preeclampsia and HELLP cases We used the light and electron microscope techniques to observe morphological and ultrastructural changes in the placenta and placental deposits. Tissue samples were taken from 10 preeclamptic, 10 pregnant with HELLP and 10 healthy pregnant women from the control group. Through light and electron microscopy methods, the results of patients with preeclampsia, control group of pregnant women and patients with HELLP were evaluated. As a result of light and electron microscopy studies, in placental tissues: in Preeclampsia group, while in fetal peripheral sections; we observed cytoplasmic common vacuolisations in syncytiotrophoblasts and dilatation in endoplasmic reticulum cisterns, thinning in capillar endothelial cells and necrotic appearance in syncytiotrophoblasts in contact with capillaries were found to be the dominant view. In this group, reduction in the number of microvilli of syncytiotrophoblasts as well as the connective tissue edema was one of the most remarkable findings. When HELLP maternal peripheral and central cross-sections were analyzed, intracytoplasmic edema and degenerative vacuollar were observed in syncytiotrophoblasts in both structures, and villous edema seemed to be obvious. In HELLP fetal peripheral sections, the presence of dense cellular debris in intervillous space was the most important finding. Compared with the control group, increase was observed in the number of syncytial nodes and histological changes in ultrastructural structure in placentas with preeclampsia and HELLP,