Ankara Milli Kütüphanesinde bulunan bazı el yazması eserlerin tezyinat bakımından incelenmesı.
.
- Tez No: 344896
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OKTAY HATİPOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Matbaanın ülkemizde kullanılmaya başlanması ve basılı eserlerin çoğalmasından önce meydana getirilmiş elyazması eserler, genellikle birçok geleneksel sanatımızın ürünüdür. Bu yüzden, biraz da özenle hazırlanmışsa, yalnızca bir yazarın eseri olarak değil, aynı zamanda geleneksel sanat ustalarımızın sanat eseri olarak değer taşır. Kâğıt, mürekkep, hat, tezhip, minyatür ve cilt sanatlarının ortak ürünü olan yazma eserlerde, bütün bu sanatların birbirini bütünlediği görülmektedir. Ankara Milli Kütüphanesinde bulunan yazma eserler bunlara örnektir. Dört bölümden oluşan tezin birinci bölümünde Kitap Sanatları ve bu sanatlardaki kompozisyon, üslûp ve desen özellikleri yer almaktadır. İkinci bölümde el yazmalarının hazırlanması, sayfa düzeni, konuları ve bezeme alanları bulunmaktadır. Üçüncü bölümü Ankara Milli Kütüphanesi, dördüncü bölümü ise Ankara Milli Kütüphanesinde bulunan el yazmalarının sanat, üslûp, desen, motif ve renk açısından incelenmesi oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Manuscripts which are created before increasing the number of published works and even before the invention of the printing press and increasing, are the products of our traditional art. As a result of this fact, a manuscript is precious as not only being an author`s work but also being a piece of traditional master artists, especially if it was shown ultimate attention. Manuscripts are the joint product of paper, ink, calligraphy, illumination, miniatures and all of these arts are integrated into each other. The manuscripts in National Library of Turkey are samples of them. Book Arts and the arts of composition, style and design features are included in the first part of the thesis consists of four chapters. In the second part, there are preparation, page layout, topics and decoration fields of manuscripts. The third part includes National Library of Turkey. The fourth part consists of the analysis of manuscripts at National Library of Turkey in terms of art, style, patterns, motifs and color.