Yerel yönetimlerde halkla ilişkiler :Bir uygulama (Gümüşhane belediyesi örneği)
Public relations in local governments :A study (Example of Gümüşhane municipality)
- Tez No: 344899
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA GEÇİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Kamu Yönetimi, Public Relations, Public Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu tezin amacı, demokrasi geleneğinin yaygınlaşmasıyla birlikte yeni anlamlar kazanan halkla ilişkilerin tanımı ve kavramsal çerçevelerinin incelenmesiyle birlikte demokratik katılımın sonucu olarak ortaya çıkan yerel yönetim birimleri içerisinde halk tarafından seçilen ve halkla yakın ilişki kurmak durumunda olan belediyelerde halkla ilişkiler uygulamalarının incelenmesidir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde halkla ilişkilerin tanımı ve kuramsal çerçevesi üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde yerel yönetimler ve yerel yönetimlerde halkla ilişkiler konuları incelenmiştir. Çalışmanın üçüncü ve son bölümünde ise Gümüşhane ilindeki yerel yönetim birimi olan Gümüşhane Belediyesi ile ilgili olarak uygulanan anketle Gümüşhane Belediyesinin halkla ilişkiler faaliyetlerindeki başarısını saptamak amacıyla halkın memnuniyeti sorgulanmıştır. Tez çalışması kapsamında yapılan araştırma sonucunda elde edilen veriler tablo ve grafikler yardımıyla anlamlandırılmaya çalışılmıştır. Yapılan saha araştırmasından elde edilen verilerin analiz edilmesiyle halkın belediyenin halkla ilişkiler uygulamalarından memnuniyet düzeyinin orta düzeyde olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to examine the public relations applications in municipalities, definition of public relations and conceptual limits which gain new meaning by wide spreading of tradition of democracy, local administration units which occur by democratic participation and public relations applications in municipalities which are selected by public and have to establish close relations with them. For this reason, definition of public relations and conceptual limit are emphasized in the first part of the study. In the second part of the study local governments and public relations in local governments are examined. The third, last part, pleasure of public is examined by reason of determination of Gümüşhane municipality's success in public relations activities in the survey which is about Gümüşhane municipality, that is local administration in Gümüşhane. The data which are accessed by the conclusion of thesis study, explained with table and graphics. By analysis of data from the survey it is seen that the pleasure level of local people in the municipality's application of public relations is medium level.