Giresun müzesi'nde bulunan bir grup cam eser
A group of glass artefact from Giresun museum
  1. Tez No: 344900
  2. Yazar: ABDURRAHMAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURETTİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Müzecilik, Archeology, Museology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Çalışmamızın konusunu, Giresun Müzesi?ne farklı yıllarda Bakanlık oluruyla diğer müzelerden devren ve satın alma yoluyla kazandırılmış olan bir grup cam eser oluşturmaktadır. Geçmişten günümüze birçok uygarlık tarafından çok çeşitli amaçlarla kullanılan cam hakkında Karadeniz Bölgesi?nde ne yazık ki yeterli çalışma yapılamamıştır. Amacımız, Müze koleksiyonunda bulunan cam eserlerin tanımını ve tipolojisini yaparak genel bir değerlendirmeye ulaşmak ve malzemenin bu bölgedeki yayılım alanını görmektir. Çalışma ile Karadeniz Bölgesi özelinde Anadolu?da yapılan antik cam araştırmalarına ufak bir katkı yapacağımızı düşünmekteyiz. Müze koleksiyonunda yer alan ve tez kapsamına alınan eserler Giresun, Tokat, Sinop ve çevresinden gelmiştir. Bunlara ek olarak üç adet de Van civarından ele geçmiş eser çalışma kapsamına alınmıştır. Roma dönemi ve sonrasına tarihlenen eserlerin, genel olarak Karadeniz Bölgesi dahilinde ele geçmiş olması nedeniyle, çalışmamızın cam eserlerin bölge dahilindeki coğrafi dağılımı hakkında bize fikir vermesi açısından önemli olacağına inanıyoruz.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is a group of glass vessels preserved within the collection of Giresun Museum. The material were purchased from local dealers or delivered from other museums with the approval of Ministry of Culture and Tourism in the past years. Glass is a functional artefact, which has been used by many ancient societies in a wide range of objects including vessels, beads, jewelry etc. an important material However within Turkey ancient glass received almost no atttention. So, we hope our study will further enlighten the east Black Sea regions ancient cultural and social activities. The collection constituted from glass wares mainly from Giresun, Tokat and Sinop environs. Also three vessels were purchased from Van district. Our study is examining materials which were dated from the roman period onwards. For that reason we aim to achieve a more complete picture of daily used glass wares within the disctrict via our study.