Kadın yazarların kaleminden Türkiye'de kadın sorunları
Pen from women writers on women's issues in Turkey
- Tez No: 344902
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKAN TEMİZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Sosyoloji, Journalism, Sociology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tezin amacı, Türkiyede kadın sorunlarını ve bu sorunların doğurduğu sonuçları kadın yazarların gözüyle değerlendirmektir. Bu amaçla çalışmada, ulusal gazetelerde köşe yazarlığı yapmış beş kadın yazarın (Nazlı ılıcak, Ruhat Mengi, Nihal Bengisu Karaca, Zeynep Oral, Ece Temelkuran) Ocak 2008-Ocak 2012 tarihleri arasındaki köşe yazıları incelenmiş ve bu sonuçlardan çıkan Türkiyede kadın sorunları bir bölümde ayrı başlıklar altında açıklanmıştır. Kadın yazarlar, yazılarında daha çok eğitim, iş hayatı, siyasete katılma, kılık-kıyafet ve başörtüsü gibi sorunları işlemiştir. Uygulama bölümünde kadın yazarların köşe yazılarından derlenen bu kadın sorunları ile ilgili görüşleri ve sorunların çözümüne ilişkin önerilerine yer verilmiştir. Kadın sorunlarının kadın yazarlar gözüyle değerlendirilmesi, ?erkek egemen basın ve kadın gazeteciler ve köşe yazarlığı konularının da irdelenmesini gerekli kılmış ve tezde bu konulara da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis, the problems of women in Turkey through the eyes of women writers, and to evaluate the consequences of these problems. For this purpose, a columnist for national newspapers, five women, (Nazlı ılıcak, Ruhat Mengi, Nihal Bengisu Karaca, Zeynep Oral, Ece Temelkuran) the author made between January 2008 and January 2012 were examined and the results of columns in a section of the women's issues in Turkey are described under separate headings. Women authors, writings, more education, work and participation in politics, issues such as dress code and processed headscarf. Compiled from the writings of women writers in the corner of the application of this