Ekonomik özgürlükler ile ekonomik büyüme arasındaki ilişki: Gelişmiş, gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkeler üzerine bir uygulama
The relationship between economic freedom and economic growth: An application upon developed, developing and less developed countries
  1. Tez No: 344901
  2. Yazar: MERTER AKINCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 329
Özet
Son otuz yıldan bu yana yaşanan en önemli gelişmelerden biri, hızlanan küreselleşme hareketleri kapsamında liberal iktisadi düşünce ve politikaların dünya genelinde yayılması olmuştur. Özellikle neo liberal hareketler ile birlikte iktisadi bakımdan kapsamı genişletilen özgürlükçü akımlar, toplumsal yapılanma tarafından vazgeçilmez bir unsur olmuş ve ekonomik serbesti, refah gücünün artırılabilmesi amacıyla makro iktisadi gelişmelerin ana eksenini oluşturmuştur. Dolayısıyla bu çalışmada, ekonomik özgürlükler ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkiler 1995 2012 döneminde gelişmiş, gelişmekte olan ve azgelişmiş ekonomiler için zaman serisi ve panel veri analizleri kullanılarak araştırılmıştır. Bu analizlerin yanı sıra, gelişmekte olan ve azgelişmiş ülkelerin gelişmiş ülkelere ekonomik özgürlükler bakımından yaklaşıp yaklaşmadıkları da yeni bir yöntem olan Haldane Hall Yakınsama Analizi ile incelenmiştir. Zaman serisi ve panel veri analiz bulguları; gelişmiş ülkelerin iktisadi bakımdan liberal bir yapılanma içerisinde olduklarını ve ekonomik özgürlüklerin iktisadi büyüme sürecini hızlandırdığını, gelişmekte olan ülkelerin karma iktisadi sistemi uyguladıklarını ve ekonomik özgürlüklerin büyümeyi uyardığını, azgelişmiş ülkelerin ise kamusal otoritenin egemenliğine bağlı olarak iktisadi büyümelerini hızlandırmaya çalıştıklarını göstermiştir. Haldane Hall yakınsama analizi sonuçları; Arjantin, Belarus, Bolivya, Bulgaristan, Çin, Ekvador, Mısır, El Salvador, Hindistan, Meksika, Papua Yeni Gine, Romanya, Senegal, Tayland ve Türkiyedeki ekonomik özgürlük süreçlerinin gelişmiş ülkelere yakınsadığını; buna karşın Kongo Cumhuriyeti, Gana, Irak, Ürdün, Libya, Moldova, Fas, Sudan, Svaziland, Vietnam, Yemen, Bangladeş, Burkina Faso, Çad, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Gambiya, Gine, Madagaskar, Mali, Mozambik, Sierra Leone ve Uganda?da ise ekonomik özgürlükler bakımından ıraksama olgusunun gündeme geldiğini ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
One of the most important developments in the last thirty years is the expansion of liberal economic thought and policies in terms of accelerating globalization movements. Libertarian movements the scope of which has been extended with regards to economics and especially neo-liberal movements became an irreplaceable element of social set-up and their economic liberation formed the main core of the developments of macroeconomics with the aim of increasing the welfare level. Therefore, in this study, the relationship between economic freedom and economic growth between 1995 and 2012 in developed, developing and less-developed economies are examined via time series and panel data analyses. Besides these analyses, whether developing and less developed countries came closer to developed countries in terms of economic freedom is analysed with a new method that is Haldane-Hall Convergence Analysis. The outcomes of time series and panel data analyses show that developed countries are in a liberal set-up in terms of economics and economic freedom accelerated the process of economic growth, developing countries are using mixed economic system and economic freedom warn growth, and less developed countries tried to accelerate their growth depending upon public authority?s dominance. The outcomes of Haldane-Hall Convergence Analysis revealed that the economic liberation processes of Argentina, Belarus, Bolivia, Bulgaria, China, Ecuador, Egypt, El Salvador, India, Mexico, Papua New Guinea, Romania, Senegal, Thailand and Turkey converged to developed countries, on the other hand, in Republic of Congo, Ghana, Iraq, Jordan, Libya, Moldova, Morocco, Sudan, Swaziland, Vietnam, Yemen, Bangladesh, Burkina Faso, Chad, Democratic Republic of Congo, Gambia, Guinea, Madagascar, Mali, Mozambique, Sierra Leone and Uganda, the concept of divergence in terms of economic freedom became a current issue.