DSP modellerinde Q'nun etkisi
Effects of Q in VSP modells
- Tez No: 34491
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ALPTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV öz DSP MODELLERİNDE Qf MIN ETKÎSİ VSP kayıtlarında Qhun saptaması yer içinin fiziksel özelliklerinin tanınmasında büyük rol oynar. Sismik dalgalar kaynaktan uzaklaştıkça genlikleri azalır ve özellikle yüksek frekanslı bileşimlerinde kayıplar olur. Bu soğumanın bir sonucudur. DSP yönteminde soğurma değişik yöntemlerle belirlenebilir. Diğer taraftan belli jeolojik modeller için bilinen bazı fiziksel parametreler ile yapay eismogramlar üretilebilir ve soğurmanın etkisi incelebilir. Sismik verilerin yorumunda yapay sismogramlaraı katkısı büyüktür. Bu çalışmada DSP 'de Q'nun saptanması yöntemlerinin güvenirliği ve Q'nun VSP verileri üzerindeki etkileri tartışılmıştır. Bu amaçla değişik Q değerleri için yapay sismogramlar üretilmiş ve DSFde Q'nun saptamasında kullanılan yükselme zamanı., genlik azabım ve spektral oran yöntemleri bu verilere uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EFFECTS ÖF Q IN VSP MODEMS Estimation of the quality factor Q in Vertical Seismic Profiling (VSP) may be useful! in investigating ihephysiealproperties of earth's shallow layers. In seismic prospecting it has been observed that the waves lose their high frequency contents and their amplitudes decrease as they propagate away from the source. This is the result of seismic attenuation and spherical divergence. The attenuation measuiments in VSP could be made by several methods. On the other side5 the synthetic seismograms are generated for geological models of known physical parameters. Synthetic seismograms are important tools in interpretation of seismic data. In this study, the methods for estimating the value of the quality factor Q from VSP measuiments and the effect of attenuation on VSP data is examined and the releabilty of different methods is discussed. Firstly, the synthetic seismograms for different values of Q are generated and the amplitude gpectıa of these data discussed, Secoundly the rise-time and amplitude decay and spectral ratio methods for estimating the Q are applied on synthetic seismograms.