Kavakçılıkta karma sistemlerin ekonomik analizi
- Tez No: 34492
- Danışmanlar: PROF. DR. UÇKUN GERAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
IV ÖZ Bu çalışmada, ara tarım uygulamalarının“1-214”melez kavak ağaçlandırma ekonomisine etkileri araştırılmıştır. Marmara Bölgesinde, II. ve III. bonitet sahalarda 5 m x 5m;5mx6mve6mx6m dikim aralığında tesis edilmiş kavak ağaçlandırmaları örneklenmiştir. Ara tarım ürünü olarak, mısır, şeker pancarı ve kuru fasulye seçilerek, kavaklığın ilk üç yılında yetiştirilmeleri dikkate alınmıştır. Ara tarım uygulamasının etkisini ortaya koymak için,“1-214”melez kavak ve ara tarım uygulanan ağaçlandırma kombinasyonlarına ait parasal girdi ve çıktılar belirlenmiştir. Belirlenen bu veriler kullanılarak, net bugünkü değer, net fayda/maliyet oranı, iç karlılık oranı ve istihdam etkisi gibi proje değerlendirme kriterlerine göre ekonomik analizler yapılmıştır. Ekonomik analizler sonucu,“1-214”melez kavak ve melez kavak + ara tarım kombinasyonlarının idare süreleri belirlenmiştir.“1-214”melez kavak ağaçlandırmaları ve melez kavak + ara tarım uygulamalarından elde edilen ekonomik analiz sonuçlarına dayalı karşılaştırmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ECONOMIC ANALYSES ON THE COMBINED SYSTEMS OF POPLAR PLANTATIONS AND AGRICULTURAL INTERCROPPING Economic impact of agricultural intercropping under“1-214”poplar plantations were investigated in this study. Sample poplar plantations were located on the sites of Il.(good) and Ill.(medium) fertility classes at the spacings of 5 m x 5m; 5 m x 6 m and 6 m x 6 m in the region of Marmara. The agricultural crop species of maize, sugar beet and bean were selected for intercropping and tested for the first three years of the poplar plantations. In order to evaluate the economic impact of agricultural intercropping, financial input and output valves were calculated for both, poplar plantations without agricultural intercropping and poplar plantations with various combinations of intercropping. Using the sampling data obtained from plantations and intercropping, economic analyses were made according to the evaluation criteria of net present value, net benefit/cost ratio, internal rate of return and employment opportunity. Consequently, financial rotations were estimated for different combinations of“1-214”poplar plantations and various agricultural intercropping. Comparisons were made between the results of economic analyses based on the various implementations of solely“1-214”poplar plantations and of plantation plus agricultural intercropping.