Aristoteles retoriği ve siyasî konuşmalardan örnek metinler
Aristotelian rhetoric and sample texts from political speeches
- Tez No: 344935
- Danışmanlar: PROF. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tezin amacı, retoriği, Aristotelesin Retorik adlı eserinde ortaya koymuş olduğu bakış açısından ele almaktır. Aristotelesin bu eserinde logosu merkeze koyan bir yaklaşım kolayca gözlemlenebilmektedir. Dolayısıyla, bu tez esasen, içerisinde ispatlama yöntemlerinin de analiz edildiği logosa odaklanmaktadır. Retorikte etraflıca incelenen ikinci alan ise siyasettir. Bu durum, bu tez açısından, siyasî figürlerin konuşmalarından alınacak metinlerle kanıtlama yollarının kullanımlarının örneklendirilmesini zarurî kılmaktadır. Bu çalışma süresince elde edilen tüm sonuçlar göstermektedir ki, yaklaşık yirmi üç asır önce yazılmış olan Retorik?te dile getirilmiş olan kanıtlama yöntemleri hâlâ etkilidir ve siyasetçiler tarafından kullanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to study the art of rhetoric from the point of view Aristotle reflected in his work named Rhetoric. A logos-based approach can easily be noticed in Aristotle?s work. Therefore, this thesis focuses mainly on logos, in which the methods of proving ideas are analysed. The second field to be thoroughly studied in Rhetoric is politics, which makes it necessary for this thesis to illustrate the uses of demonstration methods using sample texts from speeches of political figures. The overall results obtained during this study indicates that the demonstration techniques mentioned in Rhetoric, written approximately twenty-three centuries ago, are still effective and used by politicians.