Altın fiyatını etkileyen faktörlerin zaman serisi analiziyle tespiti
Determination of faktors affeting the gold price troughttime series analysis
- Tez No: 344934
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR ELMAS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Altın, sahip olduğu fiziksel ve kimyasal özellikleri nedeniyle endüstride, bir süs eşyası olarak gündelik hayatta ve bir yatırım aracı olarak dünya finans sisteminde çok önemli bir yere sahiptir. Tarih boyunca çok önemli roller üstlenen altın, asırlarca doğrudan para olarak kullanılmanın yanı sıra bir dönem para sisteminin temelini oluşturmuştur. Bretton Woods Sistemi?nde sabit bir fiyattan işlem gören altın fiyatları, serbest altın piyasasına geçildikten sonra hızlı bir şekilde yükselişe geçmiş, daha sonra bir miktar düşüşle birlikte 2000li yılların başlarına kadar yatay bir seyir izlemiş ve son yıllarda çok önemli miktarda artış göstermiştir. Altın fiyatındaki bu değişime neden olan faktörlerin bilinmesi kuşkusuz çok önemlidir. Bu faktörleri arz yönlü ve talep yönlü şeklinde iki kısımda ele almak mümkündür. Uluslararası altın fiyatları, uzun dönemde dünya altın arz ve talebiyle belirlenmekle birlikte kısa dönemde; altın arzı esnek olmadığı için daha çok altın talebiyle belirlenmektedir. Bu çalışmada altın fiyatını etkileyen talep yönlü faktörler araştırılmıştır. Çalışma Ocak - 1988 ile Mart - 2013 dönemini kapsamaktadır. Altın fiyatını etkilediği düşünülen faktörlerden; döviz kuru, Dow Jones Endeksi, faiz oranı, enflasyon oranı, gümüş fiyatı ve petrol fiyatı faktörleri üzerine zaman serileri ile bir analiz yapılmıştır. Elde edilen sonuca göre faiz oranı dışındaki diğer faktörlerin altın fiyatına etkisi anlamlı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Gold has a great importance in industry due to its physical and chemical properties, as an ornament in everyday life and as an investment vehicle in the financial system of the World. Gold, playing very important roles throughout the history, formed the basis of the monetary system at one time apart from used directly as money for centuries. Gold prices traded at a fixed price in Bretton Woods System started to increase quickly after passing the free gold market, afterwards followed a horizontal progress with a slight decline until the early 2000s and have increased significantly in recent years. It is undoubtedly very important to know the factors that cause a change in the price of gold. It is possible to handle these factors in two parts in the form of supply-side and demand-side. International gold prices are determined with the gold supply and demand of the world in the long term, but in the short term; are determined with the gold demand since gold supply is not flexible. Demand-side factors affecting the price of gold have been investigated in this study. The study includes the period between January-1988 and March-2013. Through the time series, an analysis has been carried out on the exchange rate, Dow Jones Index, interest rate, inflation rate, silver price and oil price factors, which factors are thought to influence the price of gold. Based on the obtained result, the effect of the factors, except from interest rate, on the gold price is found significant.