Osmanlı İmparatorluğu döneminde Rize ekonomisinde dokumacılık
Weaving in Rize economy during Ottoman Empire
  1. Tez No: 345012
  2. Yazar: SEMA KELEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TİĞİNÇE OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Tarih, Economics, History
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Dokumacılık, tarih boyunca insanlar için kültürel ve sosyal etkisi oldukça yüksek sanatsal bir uğraş olmasının yanı sıra ekonomik hayatın da önemli bir parçası olmuştur. Göçebe Türklerin çağlar öncesinden uğraşa geldikleri bu sanat gittikleri her yöreye onlarla birlikte gitmiş ve etkilerini bırakmıştır. Daha önce Anadolu?da yaşamış topluluklar ve buraya yerleşen Türklerin bu topraklarda bıraktıkları önemli miraslardan olan dokumacılık, Osmanlı İmparatorluğu döneminde daha da gelişerek Osmanlı ekonomisinin önemli sanayi kollarından birini oluşturmuştur. Bu çalışmada Osmanlı ekonomisinin en önemli sanayilerinden biri olan dokumacılığın Rize ve çevresindeki durumu ele alınmaya çalışılmış; bölgede dokumacılığın sosyo-ekonomik etkileri tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Throughout history weaving has been really important part of economic life as well as being an artistic activity which has quite a lot social and cultural impact on humankind. Turkish people engaged in weaving ages ago carried their knowledge of this art with them to every place they migrated and left its mark. Weaving, as one of the important legacy inherited by Turkish people settled in Anatolia and other communities lived in there, was one of the major branch of industry of Ottoman Economy. In this study, it was tried to address the situation of weaving in Rize and surrounding, and also social economic impacts of weaving on this area.