Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın hayatı ve devlet adamlığı
Nevşehirli Vizier İbrahim Pasha life and the state administration
- Tez No: 345013
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OSMAN AYDINLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 177
Özet
Damat İbrahim Paşa tarihimizde önemli bir yere sahip Osmanlı sadrazamlardan biridir. İstanbula köyü Muşkaradan (bugünkü Nevşehirden) gelmiş ve devrin padişahı III. Ahmetle yolları kesiştiği andan itibaren önemli işlere imza atmıştır. Ordunun savaşılan cephelerde zaferlere ulaşmakta zorlandığı bir dönemde, III. Ahmedle birlikte barış seçeneğini devreye sokmuştur. On iki yıl süren sadrazamlığı boyunca derlenip toparlanmanın hesaplarının yapmıştır. Lale Devrinin mimarı, Nevşehirin kurucusu, matbaa gibi yeniliklerin öncüsü olmuştur. Damat İbrahim Paşanın en önemli rolü, yenilenmeye duyulan ihtiyacı fark etmesi ve fark ettirmesi olmuştur. Lale Devrinden sonra girişilen yenilik ve ıslahat hareketlerinin ilham kaynağı Damat İbrahim Paşa olmuştur. Savaş meydanlarında dışa dönük harcanan emek ve gayretler içe dönük olmak üzere Lale Devri faaliyetleri ve çeşitli yenilikler için kullanılmıştır. Uygulamalarından memnun olmayan bir kesim tarafından Patrona İsyanında hayatına kastedilmiştir.
Özet (Çeviri)
Damat İbrahim Pasha was one of the Ottoman Statesman having great importance in Turkish History. He came to İstanbul from Muşkara (todays Nevşehir) and after meeting the reigning Ahmet III, he succeeded in significant works. In a period when the army was having difficulty in winning victories, he put in place the option of peace. During his statesmanship lasting for 12 years, he strove for Ottoman Empire to gain its strength back. He was the creator of Tulip Era, founder of Nevşehir and pioneer of some innovations such as printing press. His crucial role was noticing and calling attention to the need of regeneration. Damat İbrahim Pasha was also the inspirer of the innovations and reforms after the Tulip Era. Outward efforts spent on battlefields were used for Tulip Era activities and some other innovations during his statesmanship. He was killed in the Patrona Halil Rebellion by a group of people who was not pleased with his implementations.