Ertem Eğilmez sinemasının üretiminde bir gösterge olarak:'Grotesk halk kültürü'
Grotesque folk culture as an indication in Ertem Eğilmez film production
- Tez No: 345049
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu çalışmada Ertem Eğilmezin güldürü filmlerinde grotesk halk kültürü öğelerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Rus dilbilimci Mihail Mihailoviç Bahtinin karnaval ve grotesk gerçekçilik kavramları, çalışmanın kuramsal zeminini oluşturmaktadır. Alper Akçamın grotesk halk kültürü başlığında topladığı bu kavramlar, Bahtinin sözlü halk kültürü ile mizah ilişkisini de nitelediğinden, bu çalışmanın içeriğine kaynaklık etmiştir. Ertem Eğilmez güldürüleri, üretildiği dönemin toplumsallaşma pratikleri doğrultusunda inşa edilen ve bu manada sosyolojik okumaya imkân veren metinlerdir. Bir popüler kültür ürünü olarak ele alınan bu filmlerin anlatısal özellikleri değerlendirildiğinde, popüler metinler ile popüler kültür arasında kurulan ilişki görünür hâle gelmiştir. Bu bağlamda, öncelikle popüler kültür, popüler sinema ve grotesk halk kültürü arasındaki ilişki incelenmiştir. Karnavalesk üslubun Türk mizahındaki karşılığı olan Karagöz de güldürü filmlerinin anlatı yapısında etken rol oynamıştır. Grotesk halk kültürünün filmlerin anlatı yapısı içerisindeki işlevsel niteliği ise Kemal Sunalın oyunculuk üslubu merkeze alınarak açıklanmıştır. Grotesk halk kültüründe gülme, toplumsal ve kolektif bir doğa içermektedir. Türk sinema izleyicisinin filmler üzerinde kurdukları ortak beğeninin kaynağı da bu gülme eylemidir. Dolayısıyla çalışmada varılan sonuç, seyircinin filmler üzerindeki duygusal katılımının karnavalesk gülme aracılığı ile gerçekleştiği görüşüdür.
Özet (Çeviri)
This paper aims to examine elements of grotesque folk culture in Ertem Eğilmez comedy films. Russian linguist Mikhail Mikhailovich Bakhtins concepts of the carnival and grotesque realism constitute the conceptual basis of this paper. Alper Akçam who compiled these concepts under the heading grotesque folk culture in fact describes Bakhtins relation between oral folk culture and humour and therefore has become reference to the content of the paper. The texts behind Ertem Eğilmez comedies were constructed in line with the socialisation practices of the period they were filmed in, and in this sense they permit sociological readings. Such films have been embraced as the product of popular culture and an evaluation of their narrative qualities makes apparent the relation established between popular texts and popular culture. In this context, the paper initially examines popular culture and the relation between popular cinema and grotesque folk culture. Karagöz, the equivalent of carnivalesque in Turkish humour, has played a decisive role in the narrative structure of comedy films. The functional characteristics of grotesque folk culture in the narrative structure of movies have been explained with a focus on Kemal Sunals acting style. Laughter in grotesque folk culture contains a sociological and collective nature. It is this act of laughing that is the source of a common liking the Turkish cinema audience has constructed on these movies. Therefore, the conclusion of this paper is the opinion that the audience?s emotional involvement on the films is realised through carnivalesque laughter.