Yüzey aktif madde müsellerinde çözünürleştirmenin incelenmesi
Studies on the solubilization in surfactant micelles
  1. Tez No: 34505
  2. Yazar: SİNEM GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELDA TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fiziksel Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
V. ÖZET YAM Misellerinde Çözünürleştirmenin incelenmesi Bu çalışma, suda çözünmeyen siklohegzilasetat'ın noniyonik ve katyonik YAM misellerinde çözündürülmesi, bulanıklık noktası saptanarak araştırıldı. Siklohegzilasetat'ın Maximum Katkı Derişimi (MKD) ile her iki tür YAM derişimi arasında çizilen grafik Kritik Misel Konsantrasyonu'nda (KMK) kırıklık gösterdi. KMK'nın altında; MKD, YAM derişimine bağlı olmaksızın sabit kaldı. KMK üzerinde de hızla arttı, artış biçimi YAM'nin tipine ve katkı maddelerinin bulunmasına göre farklı oldu. Ortamda (0,IM) NaCl bulunması ve ( % 15) etanol bulunması, CTAB'ın çözündürme gücünü arttırdı. Faz diyagramlarının karşılaştırılmasından % 15 etanol içeren ortamda, su yüzdesinin az olduğu bölgede CTAB'ın çözündürme gücünün en fazla olduğu, su yüzdesinin fazla olduğu bölgede ise Tween 20'nin en güçlü olduğu gözlendi. Noniyonik ve katyonik YAM ( Yüzey Aktif Madde) 'nin birlikte etkisi araştırıldığında, siklohegzilasetatın çözünürlüğünün arttığı, ancak artışın toplamsal artışın altında olduğu belirlendi. Siklohegzilasetat, çözünürlüğünün olmadığı sulu ortamda, miselde çözündürülür, ancak etanol katıldığında, çözünürlüğü arttığında, sulu ortamla misel fazı arasında dağılımı söz konusudur. Dağılım Katsayısı (Kc), Diferansiyel Absorpsiyon Spektrum yöntemiyle 59,8 L/mol olarak bulunmuştur. A3
Özet (Çeviri)
SUMMARY Studies On The Solubilization In Surfactant Micelles In this study, solubilization of Cyclohexylacetat which is insoluble in water, in a nonionic or a cationic surfactant solution was studied by detecting the cloud point. The plots of Maximum Additive Concentration (MAC) gave inflection at Critical Micelle Concentration (CMC). Below the CMC, MAC remaind constant irrespective of surfactant concentration and above the CMC increased rapidly. The pattern of the increase were different depending on the type of surfactant and presence of additives. Presence of ( 0,1 m) NaCl and 15 % ethanol increased the solubilizng power of CTAB. Ternary phase diagrams have been used to compare the solubilizing power of surfactants. A comparison of the size of the homogneous solubilization region of the phase diagrams indicate that CTAB in the presence of 15 % ethanol has the most solubilizing power at the water-poor region and Tween 20 was found to be the most effective at the water-rich region. The variation of solubilization of cyclohexylacetat in mixed cationic/ nonionic micelles was observed in mixed surfactant solutions but increase was below the additive increament. Cyclohexylacetat is almost completely solubilized in the micelles in purely aqueous media. But in the presence of ethanol solubilization process involves the partition of cyclohexylacetat between the aqueous and micellar phase since cyclohexylacetat is more soluble in 15 % ethanol solution. 44The partition coefficient Kc between the bulk aqueaus phase and the micelles of CTAB was determined at 25 °C by a Differential Absorption Spectroscopic Method as 59,8 L/mol. 45