Adapazarı-Bolu yöresi depremlerinin yeniden değerlendirilmesi
Redetermination of the earthquakes of Adapazarı Bolu region
- Tez No: 34506
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. DEMİR KOLÇAK
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
 - Yıl: 1994
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 37
Özet
V. ÖZET Bu çalışmada, Kuzey Anadolu Fay Zonunun batı kısmında Bolu - Adapazarı illeri arasında kurulmuş olan mikro deprem kayıt ağı verileri kullanılmıştır. Bu verilerden deprem yerlerinin bulunmasında halen Fasthypo bilgisayar programı kullanılmaktadır. Bölgenin mikro deprem etkinliği incelendiğinde, yoğunluğun kayıt ağının batı kesiminde ve ağın dışında olduğu görülmektedir. Kayıt ağı dışındaki deprem yeri belirlenmesinin problemli yapısı burada da karşımıza çıkmaktadır. Deprem yeri belirlemenin bu problemli yapısı son zamanlarda birçok araştırmacıyı çeşitli deprem yeri belirleme yöntemleri geliştirmeye sürüklemiştir. Bu çalışmada ise deprem yerinin belirlenmesi için doğrusal olmayan uygun ve etkili bir algoritma olarak önerilen Nelder - Mead Simpleks Yöntemi test edilerek diğer yöntemlere göre avantaj ve dezavantajları tartışılmıştır. Simpleks yöntemi birçok araştırmacı tarafından da, çeşitli yöntemlere karşı test edilmiş ve önemli derecede etkili olduğu bulunmuştur. Yapılan çalışma sonucunda özellikle ağ dışına düşen deprem yerlerinin belirlenmesinde başarılı sonuçlar verdiği gözlenmiştir. Simpleks yöntemi ile elde ettiğimiz deprem yerlerini daha önceki deprem yerleri ile karşılaştırdığımızda kayıt ağı içindeki verilerin sonuçlarında büyük farklılıklar gözlenmemiştir. Fakat kayıt ağı dışındaki deprem yerlerinin belirlenmesinde ise Fasthypo programı yani Geiger yöntemi ile sonuç alınamazken Simpleks yöntemi ile deprem yerleri bulunabilmiştir. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY REDETERMINATION OF THE EARTHQUAKES OF ADAPAZARI - BOLU REGION (1989- 1993) The data obtained from microearthquake observation network operated on the Adapazarı - Bolu region at the western part of North Anatolian Fault Zone. These data are still proccessed by using Fasthypo software. Microearthquake activity of the region is mainly located at the western edge and outside the network. The determination of the locations of these earthquake are the problems to be solved. Problematic nature of earthquake locatings has forced researchers to establish new methods. In this study, Nelder - Mead Method, which was proposed as an capable algorithm having non-linearity, was tested and compared with other methods by discussing of advantages and disadvantages. The Simplex method has also been tested by various researchers and found effective. It has been observed that the method gives succesful results for the events occured outside the network. The results obtained by using Simplex method show no important discrepany with the results obtained by using other methods for the events occured within the network. On the other hand, while no result has been obtained by using Fasthypo namely Geiger method for the events occured outside the network, locations could be calculated by using Simplex method. 29