Hüseyin Vassaf'ın Es'adname adlı eseri (Metin-inceleme)
Hüseyin Vassaf's Esadname (Transliteration-analysis)
  1. Tez No: 345058
  2. Yazar: AZİME MERVE BAŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFİ ARPAGUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 531
Özet
Osmanlı son dönem mutasavvıf ve tasavvuf tarihçilerinin önemlilerinden olan Hüseyin Vassaf (ö. 1929), kısa ömrüne birçok eser sığdırarak döneminin manevi birikiminin sonraki nesillere aktarılmasında büyük rol oynamıştır. Onun önemli eserlerinden biri de tasavvuf yoluna intisabına vesile olan hocası Mehmed Esad Dede (ö. 1329/1914) hakkında yazmış olduğu Esadname isimli eseridir. Eser, Osmanlı'nın son mesnevihanlarından ve birçok önemli âlim ve mutasavvıfın hocalarından olan Mehmed Esad Dede'nin hayatı hakkında önemli bilgiler sunmakta ve şiirlerini içermektedir. Bu çalışmada Karababa Dergahı'ndaki nüshayı esas alarak Esadname isimli eser günümüz harflerine aktarılmış, müellifin hayatı ve eserleri ile Esadname'deki bilgiler ışığında Mehmed Esad Dede'nin hayatı ve eserleri derlenmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the most important sufi?s and historian of sufism, Hüseyin Vassaf (d. 1929) played a significant role in transfering the spiritiual legacy to the new generations leaving a number of book behind his short lifetime. One of these important works of him is Esadname on his teacher Mehmed Esad Dede (d. 1329/1914) who led him to the sufi path. This book gives us very important knowledge about Mehmed Esad Dede, one of the last mathnawikhans of the Ottomans and master of many eminent scholars and sufi?s. It also includes his poems. In this study, this book is transliterated from the original handwriting copy from the Karababa Derbah and in the light of this book, the author Hüseyin Vassaf and the subject of the book, Mehmed Esad Dede is introduced.