PLC ile karayolu sinyalizasyonu kontrolu
Highway signalizasyon control with PLC
  1. Tez No: 34507
  2. Yazar: M.ZEREN TÜTÜNCÜOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÖKHAN UZGÖREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
V - ÖZET Bu tezde PLC ile Karayolu Sinyalizasyonu Kontrolü tasarımı gerçekleştirilmiş ve kullanılmakta olan sinyalizasyon sistemleri ile arasındaki farklıklar incelenmiştir. PLC nin kullanımı için yapılması gereken yazılım tanıtılmış, tasarlanan sistemde kullanılan uygulama yazılımın dökümü ve akış şeması verilmiştir. PLC ile tasarlanan sistemin bakım kolaylığı, yer tasarrufu ve montaj kolaylığı olduğu, daha büyük modellerinin kullanılmasıyla her türlü sinyalizasyon projesinin gerçekleştirilebileceği ve uzun vadede daha ekonomik olduğu sonucuna varılmıştır. 28
Özet (Çeviri)
SUMMARY HIGHWAY SIGNALIZATION CONTROL WITH PLC In this thesis, Highway Signalization Control with PLC design has been realised and the differences between signalization systems, that are already used, and new design has been investigated. Necessary information for programming the PLC has been explained, the printouts and the flow-chart of the application software have been given. As a conclusion easy maintenance, small dimensions and easy installation of PLC, realisation of all signalization projects by means of other models of PLC's and low cost in collection have been decided. 29