Fibromiyalji hastalarında plazma aminoasit profil düzeyi ve ultrason elastografi verilerinin değerlendirilmesi
Evaluation of plasma amino acid profile level and ultrasound elastography data in fibromyalgia patients
  1. Tez No: 631372
  2. Yazar: EZGİ TEMEL AFŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUDRET CEM KARAYOL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Amaç: Bu çalışma ile fibromiyalji sendromu (FMS) tanılı hastalarda plazma aminoasit seviyeleri ile trapez ve rhomboid kaslarında ultrason elastografi ile elde edilen verilerin sağlıklı bireylerle karşılaştırılması, FMS tanısında bu belirteçlerin kantitatif bir yöntem olarak kullanılıp kullanılamayacağı, semptomlarla ilişkisi ve hastalığın tedavisinde plazma serbest aminoasitlerin önemini araştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Polikliniği'ne başvuran 18-55 yaş arası 50 kadın FMS hastası ve hasta gruba yaş ile uyumlu 47 sağlıklı kadın dahil edildi. Hasta grupta hastalık şiddeti Fibromiyalji Etki Anketi (FEA), ağrı şiddeti ise Vizüel Analog Skala (VAS) ile değerlendirildi. Her iki gruptan alınan plazma örneklerinin serbest aminoasit profili LC-S/MS ile analiz edildi. 50 hasta ve 47 sağlıklı gönüllünün sağ-sol olmak üzere üst trapez kası ile rhomboid majör kası shearwaveelastografi yazılımına sahip Siemens ACUSON S3000 cihazının 9L4 lineer probu ile longitudinal planda 3 ayrı noktadan ölçümleri yapıldı. m/sn ile kPA cinsinden değerler elde edilerek ortalamaları alındı. Bulgular: Hasta grupta plazma sistein ( p=0.000), glutamin (p= 0.030), glisin (p=0.000), serin (p= 0.024), etanolamin (p= 0.027), norvalin (p= 0.000) ve arjijinosüksinikasit (p= 0.001) seviyeleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulundu. Hasta grupta anserin (p=0.014) ve orto-fosforiletanolamin (p= 0.014) seviyeleri ise kontrol grubuna oranla anlamlı olarak düşük tespit edildi.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to compare the plasma amino acid levels in patients diagnosed with fibromyalgia syndrome (FMS) and the data obtained by ultrasound elastography in trapezius and rhomboid muscles with healthy individuals, whether these markers can be used as a quantitative method in the diagnosis of FMS, the relationship between symptoms and the importance of plasma free amino acids in the treatment of the disease. Materials and Method: 50 female patients aged 18-55 who applied to the Physical Medicine and Rehabilitation Outpatient Clinic of Harran University Medical Faculty Education and Research Hospital and 47 healthy women compatible with age were included in the study. Disease severity was evaluated with Fibromyalgia Impact Questionnaire (FIQ) and pain severity was assessed with Visual Analogue Scale (VAS) in the patient group. The free amino acid profile of plasma samples from both groups was analyzed by LC-S / MS. 50 patients and 47 healthy volunteers were measured right and left upper trapezius muscle and rhomboid major muscle from 3 different points on the Longitudinal plan with 9L4 linear probe of Siemens ACUSON S3000 with shear-wave elastography software.Values in kPA were obtained with m / s and averaged. Results: In the patient group, plasma cysteine (p = 0.000), glutamine (p = 0.030), glycine (p = 0.000), serine (p = 0.024), ethanolamine (p = 0.027), norvalin (p = 0.000) and argininoosuccinic acid (p = 0.001 ) levels were significantly higher than the control group. Anserin (p = 0.014) and ortho-phosphoryl ethanolamine (p = 0.014) levels were significantly lower in the patient group compared to the control group.