İnsan kaynakları yönetiminde yetişkin eğitimi ve bir şirket akademisinde araştırma
Adult education in the human resource management and research in a company acamedy
- Tez No: 345075
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN OKAKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Çalışma Psikolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Günümüzde meydana gelen teknolojik ve ekonomik gelişmelerle birlikte artan rekabet ortamı içerisinde firmalar için insan kaynağı giderek daha fazla stratejik bir anlam kazanmaya başlamıştır. Firmaların rekabet üstünlüğü sağlamadaki en önemli unsurlardan birinin insan kaynağı oluğunu fark etmeleriyle birlikte insan kaynağının eğitimi de aynı şekilde önem kazanmaya devam etmiştir. İhtiyaç duyulan yetkinliklere sahip personel temini konusunda zorluk yaşamaları firmaları kendi içlerinde farklı alternatiflere yöneltmiş, bu alternatiflerden birisi de şirket akademileri olmuştur. Bu çalışmanın amacı, özellikle eğitmen yetiştirmeye yönelik olarak kurgulanmış olan şirket akademisi ve süreçleri ile ilgili bilgi vermektir. Çalışmanın birinci ve ikinci bölümlerinde insan kaynakları yönetiminde eğitim, yetişkin eğitimi ve şirket akademisi konuları incelendikten sonra, bir firmanın eğitmen yetiştirmek amacıyla kurduğu şirket akademisi üzerinde yüz yüze mülakat yöntemiyle nitel bir araştırma yapılmıştır. 60 kişi ile yüz yüze yapılan görüşmelerde ortaya çıkan genel kanı, eğitim programının özellikle teknik ve kişisel gelişim konularında adaylara katkı sağladığı yönündedir. Ancak adaylar yapılan görüşmelerde programın geliştirilmesi gereken yönleri ile ilgili de geri bildirimlerde bulunmuşlardır ve bu geri bildirimlerden yola çıkılarak çalışmanın son bölümünde olası bir akademi programı kurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resource have begun to make sense for companies with the current technological and economic developments. When the firms realized that human resource is one of the most important element for competitive advantage, training of human resource continued to gain importance in the same way. The firms drove themselves to different alternatives when they had difficulties qualified human resource need by them. One of these alternatives is company academies. The aim of this study is to give information about company academies which focused on educator training and its process. Education, adult education and company academy in human resource management have been examined in the first and second part of this study. Then a research have been done by face to face interviewing about company academy which was established by a firm in order to train educators. According to the findings of interviews, the training program contributed to candidates especially in the technical and personal development issues. Moreover, the candidates gave feed-backs for improving the training program and in the last part of the study, an academy program was brought out with the help of feed-backs based on interviews.