Late Ottoman resort houses in İstanbul: Büyükada and Kadıköy
Istanbul'da geç Osmanlı dönemi sayfiye konutları: Büyükada ve Kadıköy
- Tez No: 345130
- Danışmanlar: DOÇ. LALE ÖZGENEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 204
Özet
Tezin amacı geç 19.yy ve erken 20.yy Büyükada ve Kadıköy konut mimarisinin İstanbul'da yeni sayfiye yerleşimleri olarak gelişimini incelemektedir. Mimari bağlam ve konut yaşamını tartışmak için İstanbul ve Büyükada'nın kentsel gelişimi temel alınmıştır. Tartışma geç Osmanlı dönemi İstanbul'unda yeni bir konut tipi olarak ortaya çıkan `sayfiye konutları' konutları üzerine odaklanmaktadır. Bu evlerin nasıl yapıldığı ve kullanıldığı seçilmiş örnekler üzerinden sunulacak ve karşılaştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The thesis aims to study the development of late 19th and early 20th century domestic architecture in Büyükada and Kadıköy as new resort districts of Istanbul. The urban development of Istanbul and Büyükada is introduced as a basis to discuss the architectural context and domestic life. The discussion centers on the emergence of concept of `resort houses? as a new dwelling type in Istanbul in the late Ottoman period. Selected case studies are described and compared to illustrate how such houses were conceptualized, built and utilized.