The interrelation between pre-service science teachers' conceptions of teaching and learning, learning approaches and self-efficacy beliefs
Fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretme ve öğrenme kavramları, öğrenme yaklaşımları ve öz-yeterlik inançları arasındaki ilişki
  1. Tez No: 345131
  2. Yazar: SEMRA SAÇICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. JALE ÇAKIROĞLU, PROF. DR. CEREN ÖZTEKİN TEKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının öğrenme yaklaşımları, öz-yeterlik inançları ve kendilerinin fen bilgisi öğretmeni olarak görüntülerini ilgilendiren bir profil oluşturmayı amaçlamaktadır. Bu çalışma aynı zamanda fen bilgisi öğretmen adaylarının öğretme ve öğrenme kavramları, öğrenme yaklaşımları ve öz-yeterlik inançları arasındaki ilişkiyi araştırmaktır.Bu çalışma, 2011-2012 öğretim yılı bahar döneminde Ankara ilinde bulunan 3 farklı devlet üniversitesinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya gönüllü olarak 208 fen bilgisi öğretmen adayı katılmıştır. Veriler, Draw-A-Science-Teacher-Test / Bir Fen Öğretmeni Çiz, Öğretme ve Öğrenme Anlayışları Ölçeği Öğrenme Yaklaşımları Anketi ve Fen Bilgisi Öğretimine Yönelik İnançlar Anketi ile elde edilmiş ve eşleştirilmiş örneklem t-testi ve Kanonik Korelâsyon analizleri kullanılarak değerlendirilmiştir.Fen bilgisi öğretmen adaylarının yapılandırmacı anlayışı, geleneksel anlayışa oranla daha fazla tercih ettiği görülmüştür. Aynı şekilde, anlamlı öğrenme yaklaşımlarının fen bilgisi öğretmen adayları tarafından, ezberci öğrenme yaklaşımlarına oranla daha fazla tercih edildiği belirlendi. Ayrıca, fen bilgisi öğretmen adaylarının fen bilgisi öğretimine yönelik öz-yeterlik inançlarının genellikle yüksek düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Bununla beraber, fen bilgisi öğretmeni çizimi belirtke tablosu (DASTT-C, The Draw a Science Teacher Test Checklist) sonuçları fen bilgisi öğretmen adaylarının bakış açılarının %42.7 öğrenci-merkezli, %7.0 öğretmen-merkezli ve %50.3 ne öğrenci-merkezli ne de öğretmen-merkezli olduğunu göstermiştir. Ayrıca, birinci kanonik olasılıksal değişken çifti incelendiğinde fen bilgisi öğretmen adaylarının geleneksel ve yapılandırmacı anlayışlarının; onların öğrenme yaklaşımları ve fen bilgisi öğretimine yönelik inançları ile ilişkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study examined preservice science teachers? conceptions about teaching and learning, self-efficacy beliefs, learning approaches and images of themselves as a science teachers. The study was also interested in examining the possible relationships among preservice science teachers? conceptions about teaching and learning, learning approaches and self-efficacy beliefs.The study was carried out during 2011-2012 spring semester at three different public universities in Ankara. A total of 208 senior preservice science teachers who were volunteers involved. Data were collected through Draw-A-Science-Teacher-Test Checklist, Teaching and Learning Conceptions Questionnaire, Science Teaching Efficacy Belief Instrument, and The Learning Approach Questionnaire and analyzed by descriptive statistics, paired-sample t-test and canonical correlation analysis.Paired-sample t-test analyses results showed that preservice science teachers prefer constructivist conception more than traditional conception; and meaningful learning approaches more than rote learning approaches. Besides, preservice science teachers were also found to have generally high sense of self-efficacy beliefs in science teaching. Moreover, the results of the DASTT-C showed that preservice science teachers? perspectives of science teaching conception is 42.7% student-centered, 7.0% teacher-centered and 50.3% neither student-centered nor teacher-centered. Furthermore, the canonical correlation analysis revealed that the first canonical variate demonstrated that preservice science teachers? constructivist conception and traditional conception are associated with their self-efficacy beliefs and learning approaches.