The crossroads of knowledge and financialization
Bilgi ve finansallaşmanın kesişen yolları
- Tez No: 345137
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Economics, Sociology, International Relations
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu tezde bilgi ve finans arasındaki ilişki sorgulanarak, ikisi arasında bağ kuran iki katmanlı bir açıklama ileri sürülmektedir. İlk katman, bilginin değerine ilişkin mevcut görüşlerin ayrı düştükleri noktadan yola çıkmaktadır. Yüksek geliştirme maliyetlerine karşılık çok düşük çoğaltma ve üretim maliyeti olan yazılım ya da dijital içerik gibi bilişim ürünleri üzerinden elde edilebilen gereğinden yüksek karların kökeni ve niteliği, bilginin değerine ilişkin görüşlerin temel ayrışma noktasını oluşturmaktadır.Bilişim ürünlerindeki yüksek kazançlara ilişkin bu düğümü sistemlerin bölümlenebilirliği ya da modülerlik ilkesi ışığında çözmek mümkündür. Modülerlik ya da sistemlerin bölümlenebilirliği, parçaların birbirleri ve sistemin bütünü ile ilgisizlik durumu olup, parçaların ve bütünün sistemlerin tasarım bilgilerine gerek olmaksızın işlevlerini yerine getirebilmeleri özelliğidir. Başka bir deyişle, modülerlik ya da sistemlerin bölümlenebilirliği, sistemlerin tasarım bilgilerinin gizliliğini öngörmektedir. Modülerliğin hem kendisini tanımlayan hem de kendiliğinden ortaya çıkan bir yan ürünü olan bu gizli tasarım bilgisi, aslında bilginin değerinin de kaynağını oluşturmaktadır. Sistemlerin bölümlenebilirlik ilkesi ışığında tasarlanması sonucu ortaya çıkan modüllerin, sistemlerin gelecekte evrilebileceği alternatifler olarak algılanması ise finansta gerçek opsiyonlar denen bakış açısına denk gelmektedir. Bilişim ürünleri üretiminin giderek bir prototip ve bunu izleyen çoğaltma aşamalarından oluşan bir sürece dönüştüğü göz önüne alınırsa, bu iki aşamalı yapının ilk aşaması finanstaki opsiyon yaratma aşamasına karşılık düşmektedir. Bu bakışla, prototip, ya da çoğaltma aşaması için gerekli bilginin üretildiği ilk aşama ile finanstaki opsiyon yaratmanın temel mantıklarının aslında birbirlerinden pek farklı olmadığı da ileri sürülebilir hale gelmektedir. İki sürecin temel mantıklarındaki bu paralellik ise, bu tezde geliştirilen iki katmanlı açıklamanın üst katmanını oluşturmaktadır.Bu tezin temel katkısı, bilgi ve finansallaşma arasında, modülerleştirme kavramı üzerinden bir bağ kurmaktır. Kurulan bu bağla, finansallaşmanın aslında modüler yapılara içkin, gömülü, dolayısıyla da saklı ve gizli, bilgiye ilişkin artığın sürekli yenilik yoluyla yeniden üretimi ve elde edilmesine yönelik olarak kurgulu bir ekonominin yansıması ve sonucu olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis questions the connection between knowledge and finance and advances an account that links both in a two-folded way. The first level departs from what separates the two opposite views or alternative explanations about the value of knowledge. The source and essence of the extra profits in information goods or commodities, such as digital media contents and software, featuring increasing returns to scale owing to their peculiar cost structure manifested by a high fixed cost and very low constant marginal cost, is what separates the two views about the value of knowledge.In light of the near-decomposability/modularity hypothesis, the extra profits in information commodities should arise from 'information hiding,' which is intrinsic to nearly-decomposable systems or modular architecture because they are built on an ignorance on the parts in regard to the other parts and the whole of system. Such (hidden) design information that gives rise to parts or modules creates, at the same time, the future paths of action or (real) options, according to real-options perspective. When the two perspectives are combined, knowledge production, as distinct from subsequent knowledge commodity production, basically becomes an option creation process. Then, it becomes possible to argue that the concurrence of knowledge and finance is not a coincidence at all because the logics of accumulation is no different but almost identical, which is the second level of the two-folded account attempted in this study.The main contribution of this thesis is to build an account that links financialization to knowledge via the notion of modularity. Such an account sees financialization as a reflection and consequence of a value-driven permanent innovation economy developed under the 'IT paradigm' in order to exploit a surplus peculiar and intrinsic to the modular structure that makes 'information hiding' an integral part of such architectures since they are by definition built on an ignorance on the parts in regard to the other parts and the whole of system.