Karaman ili Sarıveliler ve Başyayla ilçeleri ağzı
The Accent of the county of Karaman and the towns of Sarıveliler and Başyayla
  1. Tez No: 110174
  2. Yazar: KERİM TÜREDİ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİKRİ TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 360
Özet
ÖZET Karaman, İç Anadolu Bölgesini, Akdeniz Bölgesine bağlayan önemli kavşak noktası üzerinde yer alan bir ilimizdir. Bu şekilde hareketli olan ilimiz ile ilgili yapılan ağız çalışmaları yetersiz seviyede ve oldukça azdır. Şahsi kanaatimiz, bölgenin ağız araştırmaları açısından önemli bir yer olduğu yönündedir. Gerek öğrenci- öğretmen, gerekse folklor araştırmacılarının yaptığı ağız derleme çalışmaları, derleme bölgesinin dil özelliklerini yansıttığı gibi aynı şekilde o bölgenin tarihi, etnik yapısı ve sahip olduğu kültür değerleri açısından da önemli ipuçları vermede yardımcı olmaktadır. Karaman'da büyümüş ve yetişmiş olmam, ağız çalışmasını seçmiş olduğum merkezlerde dostlarımın ve arkadaşlarımın olması, özellikle bana ulaşımda ve derleme yapacağım merkezlerde bulunan şahıslar konusunda oldukça kolaylıklar sağladığını söyleyebilirim. Yapılan bu çalışma, kısaca giriş, inceleme, metin, sözlük, metin fihristi ve bölgeye ait haritalardan oluşmaktadır. Giriş bölümünde, derleme yapılan yerlerin tarihi ve bu yerleri tanıtıcı bilgiler verilmiştir. İnceleme kısmında ise metinde yer alan kelimelerin standart Türkiye Türkçe'si ile olan ses değişiklikleri, ses hadiseleri incelenmiştir. Metin bölümünde yaklaşık on beş merkezde ses cihazına kaydetmek suretiyle tarafımızdan yapılan derlemeler ortaya konmuş, sözlük kısmında, metinlerde yer alan transkripsiyonlu, anlamı bilinmeyen ve değişen kelimeler izah edilmeye çalışılmıştır. Son bölümde de metnin konu fihristi ve derleme yapılan merkezleri içeren bölge haritası verilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Karaman is a province centered on an important crossroads point connecting central Anatolia Region to Mediterranean Region. The dialect studies of our province in such a motion are insufficient and insignificant. Our opinion is on the way that the region has got an important particularity on the studies of dialect. Either the studies of students and teachers or the studies of folkloric researchers about the characteristics of the collection region both reflect the language characteristics of the collection region and at the same time give us important clues about the ethnic structure, history and culture values of the region. I would say that the following facts helped me a lot about doing my research as I was born and grew up, I had friends and relatives in the surrounding. The research done here shortly includes introduction, text, dictionary and index of the text. In the introduction section, the presentation of the history of the collection regions and short introductory knowledge were given. In the text section, the collections gathered in 15 different sections the unknown words which are variable and taking place in the text with their transcriptions were tired to be explained. In the last section the index of the text's subjects and the map of the collection regions were given.