Information and communication technology in the uk voluntary sector: enabling new ways to use existing organizational resources
İngiltere'deki gönüllü sektöründe bilgi ve iletişim teknolojileri: mevcut kurumsal kaynakları kullanmak için yeni yolların etkinleştirilmesi
- Tez No: 345138
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ERDİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Bölümü
- Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez, üçüncü sektörün dünyanın her yerinde sosyoekonomik yaşamda giderek artan varlığından yola çıkarak kar amacı gütmeyen kuruluşlar (STK) için bilgi ve iletişim teknolojilerinin (BİT) önemine dair bir bakış açısı sunmaktadır. Bu itibarla, mevcut kurumsal kaynakların kullanımı için yolların ve yöntemlerin daha iyi anlaşılmasına katkıda bulunmayı amaçlamaktadır. Bunu yaparken, STK'ların BİT uygulamaları ve BİT'ye atfettikleri rolle ilgili literatür ve İngilizce konuşan ülkelerdeki deneyimler gözden geçirilmiştir. Çalışmada kullanılan teorik yaklaşım ve metodoloji ile ilgili olarak, araştırmanın özgünlüğü İngiltere'deki 213 üçüncü sektör kuruluşu arasında yapılan bir anketten ve rastgele seçilmiş beş STK çalışanıyla yapılan derinlemesine görüşmelerden ileri gelmektedir. Sonuçlar STK'ların BİT donatımına dair çoğunlukla olumlu görüşlerin varlığını göstermektedir. Aynı zamanda, STK yöneticilerinin BİT'lerin esas faydalarına duydukları göreceli güven eksikliğini yansıtmak eğilimindedir. Çalışma sonunda, çıkarılan sonuçlar temelinde, hem devlet yetkilileri hem de STK yöneticileri için çeşitli politika önerileri formüle edilmiştir. Bu tez, BİT'lerin STK'lar üzerindeki etkisiyle ilgili çalışmalara özgün bir katkı sağlama girişimini temsil eder; anket / mülakat teknikleri kullanılmasıyla teorik analizleri ve somut bulguları birleştirerek, alanında yeni bir yaklaşım sunmak için çalışır.
Özet (Çeviri)
Having as point of departure the increasing presence of the non-profit sector in the socio-economic life everywhere in the world, the thesis proposes a perspective on the importance of the information and communications technology (ICT) for the non-profit organizations. It aims at contributing to a better understanding of the ways and means to use existing organizational resources in this respect. In so doing, key literature is reviewed regarding the role attributed to and the implementation of ICT by NPOs as well as the experiences in various Anglophone countries. As to the theoretical approach and methodology used in the study, the originality of the research work is given by a survey conducted across 213 UK third-sector organizations, as well as in-depth interviews with five randomly chosen NPOs staff members. The results indicate the existence of a large majority of positive opinions regarding NPOs? endowment in ICT. At the same time, they tend to reflect NPO managements? relative lack of confidence in the ICT?s actual benefits. In the end, on the basis of conclusions drawn, several policy recommendations are formulated, for both governmental authorities and NPOs? managers. This thesis represents an attempt to bring an original contribution to the study of ICT impact on NPOs. By combining theoretical analysis and factual findings using survey/interview techniques, the thesis tries to offer a new approach in the field.