Political implications of vocational education and training policy of the European Union: A case study of svet project
Avrupa Birliği mesleki eğitim politikalarının siyasal sonuçları: Megep projesi vaka incelemesi
  1. Tez No: 211134
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞDAY
  3. Danışmanlar: DR. AKİ VİRTANEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Siyasal Bilimler, Education and Training, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Avrupa Birliği Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Günümüzde egitim politikaları bilgiye dayalı bir Avrupa kurmanın önemli bir faktörü olarak görülmekte ve Avrupa Birligi'nin (AB) 2010 yılında ulasmayı hedefledigi ekonomik ve sosyal stratejilerinin merkezinde yer almaktadır. Türkiye ise AB üyeligine aday bir ülke olarak, mesleki ve teknik egitimini yenilemesi açısından bir yol ayrımındadır. Dünya ekonomisi katma degerli ürünler üreten ve yüksek beceri seviyesine sahip bir ekonomi olma egilimi sergilemekteyken, Türkiye'de gelisen yeni is alanları da daha yüksek beceri seviyesini gerektirmeye baslamıstır. Ve artik günümüzde bu degisimin hızına yetisebilmek için çok daha etkin ve çok daha üretken bir mesleki egitim ve ögretim sistemine sahip olmak gerekliligi her kesim tarafından kabul görmektedir. Mesleki Egitim ve Ögretimin Güçlendirilmesi Projesi (MEGEP) ve Mesleki ve Teknik Egitimin Modernizasyonu Projeleri (MTEM) ile, Türkiye de mesleki egitim ögretim sistemini AB üyesi ülkelerin seviyesine çıkarma girisiminde bulunmustur. Bu tez bir yandan Avrupa Birliginde mesleki egitim ve ögretim kavramının tarihi gelisimini incelerken, diger yandan da Türkiye'nin bu alandaki tecrübesini mercek altına almıstır. Daha sonra, Türkiye'deki sistemin sorunlarını masaya yatırmıs ve daha iyi bir mesleki egitim sistemi için beklentileri ve gereklilikleri belirlemeye çalısmıstır. Akabinde halen devam etmekte olan MEGEP projesini ele alıp, AB düzenlemelerinin aday ülkelerin politika gelistirme süreçlerine etkilerini açıklamaya çalısmıs ve Türkiye'nin Topluluk Müktesebatına uyum kapasitesini arttırmak için bu proje çerçevesinde gelistirilen kurumsal kapasitelerin ana hatlarını çizmistir. Ardından, tüm bu gelismelere politik açıdan bir yorum getirmeye çalısmıstır. Son olarak, bu tez projenin yaygınlastırılma asamasında karsılasabilinecek, göz önüne alınması gereken muhtemel engelleri tespit etmeye çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
Today education is considered as a prominent factor in building a Europe of knowledge and it is at the heart of the European Union's (EU) economic and social strategy for 2010. As a candidate country, Turkey is at the crossroads in terms of reforming its vocational education and training system. As the world economy is displaying a consistent tendency towards a high skilled economy with high value products, the types of jobs that are now concentrating in Turkey tend to require a higher skills input. It is now coming to be accepted that these types of jobs require a more efficient and a more productive VET system in order to keep up with the rapid pace of change. With the projects, such as Strengthening Vocational Education and Training System in Turkey (SVET), Modernization of Vocational Education and Training Project (MVET), Turkey is attempting to reach the level of vocational education and training systems in the EU member states. This thesis attempts to examine the development of vocational education and training concept in the European Union and Turkish VET experience. Then, it tries to scrutinize the drawbacks of the existing VET system in Turkey. It goes on with analyzing the expectation and requirements for a better modern system. Subsequently, this study makes use of an ongoing project in Turkey, SVET, to explain the effects of EU regulations on policy making process in Turkey and tries to outline the institutional capacity developed in this framework in order to improve Turkey's capacity to implement the Acquis Communautaire. Then, it critically traces ways to interpret these developments from a political perspective. As a consequence, it attempts to define some obstacles in the implementation process of the project. iv ÖZET