Elementary school teachers' motives to pursue a career in teaching
İlköğretim okulu öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine girmelerindeki güdüleri
- Tez No: 345154
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET OK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim okulu öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine girmelerindeki güdüleri belirlemektir. Öğretmenlerin bu mesleğe girmelerindeki güdüler cinsiyetleri, deneyimleri, mezun oldukları bölümleri, mezun oldukları lise türleri, alanları ve birinci derece yakınlarında öğretmen olup olmaması açılarından ele alınmıştır.Çalışmanın örneklemini, Ankara'nın altı merkez ilçesinde 38 ilköğretim okulundan çalışan 905 ilköğretim okulu öğretmeni oluşturmuştur. Araştırmacı tarafından hazırlanan ve 43 maddeden oluşan beş dereceli anket, veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Betimsel istatistik analizler, SPSS Paket Programı kullanılarak yapılmıştır. Açık-uçlu bölümlere verilen cevaplar nitel çözümleme yöntemiyle analiz edilmiştir.Çalışma bulgularına göre, ilköğretim okulu öğretmenlerinin öğretmenlik mesleğine girmelerindeki güdüler çoğunlukla içsel güdüler ve özveri kaynaklı güdülerdir. Çocuk sevgisi, çocukların akademik, sosyal ve kişisel gelişimlerine katkıda bulunma arzusu, ve çocuklara örnek olma isteği öğretmenlerin çoğunlukla katıldıkları güdüler arasındadır. Diğer taraftan, ilköğretim okulu öğretmenleri çoğunlukla dışsal ve diğer kategorisindeki güdülere katılmamaktadırlar. Dışsal güdülerden, öğretmenlik mesleğinin maddi getirileri ile ilgili olan güdüler en düşük ortalamaya sahiptir. Başka ne iş yapacağını bilmemek ya da başka seçeneklerinin olmaması da öğretmenlerin çoğunlukla katılmadığı diğer kategorisindeki güdülerdir. Diğer bir deyişle, öğretmenler öğretmenlik mesleğine zorunluluk ya da seçeneksizlikten girmemişlerdir. Sonuç olarak, çalışmanın bulguları öğretmenlerin mesleğe girmelerindeki güdüler konusundaki alanyazındaki eksiliğin giderilmesine katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
The present study aimed to investigate elementary school teachers? motives to pursue a teaching career. Teachers? motives to follow a teaching career were analyzed in terms of their gender, year of experience, graduate higher education institution, graduate high school, subject, and the presence or absence of other teachers in their families.The participants were 905 teachers from 38 public elementary schools in six central districts of Ankara. A forty-three-item, five point Likert scale questionnaire, developed by the researcher, was used for data collection. SPSS was utilized for the descriptive statistical analyses. Responses to open-ended question were qualitatively analyzed.The results of the study revealed that elementary school teachers agreed on mostly intrinsic and altruistic motives as their reasons to enter teaching. A liking for children, a desire to make a contribution to their development, and a wish for setting good models for them were among the motives teachers mostly agreed on. However, elementary school teachers mostly disagreed on extrinsic motives and miscellaneous reasons. Of the extrinsic motives the motives with the lowest mean scores were the one suggesting the financial advantages of teaching. Lastly, of the miscellaneous reasons teachers mostly disagreed they entered teaching because they did not know what else to do or they had no other choice. In other words, teachers disagreed they entered teaching because of an obligation or lack of opportunities. In conclusion, the results of this study can contribute to fill the gap in the literature on teachers? motives to pursue a teaching career.