The predictors of English language preparatory school instructors' self-efficacy beliefs
İngilizce hazırlık okulu okutmanlarının özyeterlik inançlarının yordayıcıları
- Tez No: 345155
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YEŞİM ÇAPA AYDIN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
 - Yıl: 2013
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmanın amacı, çalışılan üniversite türü (devlet ya da özel), öğretmenlik deneyim süresi, doğrudan deneyimler, mezun olunan lisans programı (Eğitim Fakültesi mezunu ya da diğer fakültelerin mezunu olmak), meslektaş desteği ve yönetici desteği değişkenlerinin üniversitelerin hazırlık okullarında çalışan İngilizce okutmanlarının özyeterlik seviyelerini yordama gücünü belirlemektir. Çalışmada, okutmanların özyeterlik inançları, sınıf yönetimi, ders anlatım stratejileri ve öğrencilerin derse katılımını sağlama alanlarındaki özyeterlikleri bakımından ele alınmaktadır. Çalışmaya Ankara'daki dokuz üniversitede çalışan 285 İngilizce okutmanı katılmıştır. Veriler, Türkçe Öğretmenlik Özyeterlik Ölçeği, Doğrudan Deneyimler Ölçeği, Meslektaş Desteği Ölçeği, Yönetici Desteği Ölçeği ve Kişisel Bilgiler olmak üzere beş bölümden oluşan bir ölçek aracılığıyla toplanmıştır. Ölçeğin geçerlik ve güvenirliğine dair kanıt sağlamak amacıyla açıklayıcı ve doğrulayıcı faktör analiz yöntemleri uygulanmıştır. Çalışmanın bulguları, SPSS 20 istatistik programı yardımıyla üç farklı çoklu hiyerarşik regresyon analizi yapılarak elde edilmiştir.Çalışmanın bulgularına göre, doğrudan deneyimler, öğretmenlik deneyim süresi, yönetici desteği ve çalışılan üniversite türü, İngilizce okutmanlarının özyeterlik inançlarını yordamada istatistiksel açıdan önemli değişkenlerdir. Başka bir deyişle, bahsedilen bu dört değişken, İngilizce okutmanlarının öğretim stratejilerine yönelik özyeterliklerini önemli ölçüde yordamaktadır. Ayrıca, doğrudan deneyimler, yönetici desteği ve çalışılan üniversite türü, okutmanların öğrenci katılımına yönelik öz yeterliklerini istatistiksel olarak anlamlı yordarken; sınıf yönetimine yönelik özyeterliklerini doğrudan deneyimler ve öğretmenlik deneyim süresi değişkenleri yordamaktadır. Çalışmada, okutmanların doğrudan deneyimleri özyeterliklerini yordamada en önemli değişken olarak bulunmuştur. Ancak, mezun olunan lisans programı ve meslektaş desteği değişkenleriyle okutmanların özyeterlikleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate whether university type, years of teaching experience, mastery experience, undergraduate major, colleague support, and administration support would predict EFL instructors? self-efficacy beliefs for classroom management, instructional strategies, and student engagement. A total of 285 English language instructors from nine universities in Ankara constituted the participants of the study. The data were collected through a five-section scale, consisting of the Turkish version of Teachers? Sense of Efficacy Scale, Mastery Experience Scale, Colleague Support Scale, Administration Support Scale, and a demographic information section. So as to provide evidence for validity and reliability of the data collection instrument, exploratory and confirmatory factor analyses were carried out. Three separate hierarchical regression analyses were conducted by the help of SPSS 20 to address the research questions.The results of the study displayed that mastery experience, years of teaching experience, administration support, and university type were the statistically significant predictors of teacher efficacy of EFL instructors. In other words, the instructors? efficacy for instructional strategies was predicted by all of the four predictors herein mentioned. The predictors of their efficacy for student engagement were found to be mastery experience, administration support, and university type. Teacher efficacy for classroom management, on the other hand, was predicted by mastery experience and years of teaching experience. Mastery experience of the instructors was, by far, the most significant indicator of their self-efficacy levels, while their undergraduate majors and the support of their colleagues were not significantly correlated with their sense of efficacy.