Connecting science communication to science education: A phenomenological inquiry into multimodal science information sources among 4th and 5th graders
Bilim ıletişiminden fen eğitimine yansımalar: 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin çok boyutlu bilimsel bilgi kaynakları üzerine bir olgubilim çalışması
- Tez No: 345157
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ YILDIRIM, YRD. DOÇ. DR. NOAH FEİNSTEİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Bilim iletişimi, çok disiplinli bir alan olarak, fen bilimlerine karşı ilgi ve farkındalığı arttırmak amacıyla bilimsel bilginin iletilmesine hizmet eder. Bu süreç, fen eğitimi ile benzerlik göstermektedir. Fen eğitimi ve bilim iletişimi çalışmalarına dayanan bu araştırma, 4. ve 5. sınıf öğrencilerinin bilimsel bilgi kaynaklarını kullanımlarını, bu kaynakların özelliklerini, kullanım şekillerini ve bu süreçleri, öğrencilerin fen öğreniminde etkili ve etkisiz kılan özelliklerini irdelemektedir. Yerleşmiş öğrenme, kullanım ve memnuniyet temelli kuramlardan yola çıkan bu çalışma, olgubilime dayalı bir nitel araştırmadır. Veriler, yaklaşık 61 ders saati sınıf-içi gözlem, grup ve bireysel görüşmeler aracılığıyla, Ankara ilinde 4 farklı okuldan (iki devlet, iki özel okul) toplanmıştır. Bu doğrultuda, 47 öğrenci ile odak grup görüşmeleri, 17 öğretmen, ve 10 veli ile bireysel görüşmeler yapılmıştır. Veri analizi, sırasıyla kağıt üzerinde kodlama ve MAXQDA programı aracılığıyla yürütülmüştür.Araştırma sonuçları, öğrencilerin bilimsel bilgi kaynaklarını bilişsel, duyuşsal, kişisel ve sosyal bütünleştirici ihtiyaçlarını karşılamak üzere okul-içi ve okul dışı ortamlarda kullandıklarını ortaya koymaktadır. Öğrencilerin, bu kaynaklardan (a) fen derslerinde, (b) ödev ve projelerde, (c) sınav ve test hazırlıklarında, ve (d) bireysel fen araştırmalarında yararlandıkları görülmektedir. Bunun yanı sıra öğrenciler, bilimsel bilgi kaynaklarında, sunulan bilginin içeriğinde ve sunum şeklinde anlaşılabilirlik, eğlenceli olma, ilgi çekicilik, güvenilirlik, açıklık, güncellik, görsellik gibi özellikler aramaktadır. Sonuçlar, kaynak ulaşılabilirliğinin de kaynak kullanımını etkileyen bir faktör olduğunu ortaya çıkarmıştır. Sonuçlar, ayrıca, fen öğrenimini güçlendirmek açısından, fen eğitimi ve bilim iletişimi arasındaki bağlantıya da ışık tutmaktadır.
Özet (Çeviri)
Science communication, as a multidisciplinary field, serves to transfer scientific information to individuals to promote interest and awareness in science. This process resembles science education. Rooted in science education and science communication studies, this study examines the 4th and 5th grade students` usage of prominent science information sources (SIS), the features of these sources, and their effective and ineffective uses and processes in communicating science to students. Guided by situated learning and uses and gratifications (U&G) theories, this study is a phenomenological qualitative inquiry. Data were gathered through approximately 64 hours of classroom observations; focus group and individual interviews from four elementary schools (two public, two private schools) in Ankara, Türkiye. Focus group interviews were conducted with 47 students, and individual interviews were carried out with 17 teachers and 10 parents. The data were analyzed manually and MAXQDA software respectively.The results revealed that students used various SIS in school-based and beyond contexts to satisfy their cognitive, affective, personal, and social integrative needs. They used SIS for (a) science courses, (b) homework/project assignments, (c) exam/test preparations, and (d) individual science related research. Moreover, the results indicated that comprehensible, enjoyable, entertaining, interesting, credible, brief, updated, and visual aspects of content and content presentation of SIS were among the key drivers affecting students` use of SIS. The results revealed that accessibility of SIS was an important variable in students` use of these sources. Results further shed light on the connection between science education and science communication in terms of promoting science learning.