Tarımsal faaliyetler ve canlı hayvan yetiştiriciliği konularıyla iştigal eden işletmelerde stoklar muhasebe ve maliyet muhasebesi uygulamaları (Tms 2 ve Tms 41 çerçevesinde)
.
  1. Tez No: 345187
  2. Yazar: MURAT NERGİZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT YARDIMCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 274
Özet
Tarımsal ve canlı hayvan yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde muhasebe ve maliyet muhasebesi uygulamaları incelendiğinde farklılıklar görülmektedir. Bunun nedeni tarım ve hayvancılık sektöründe faaliyette bulunan işletmelerin faaliyetlerine özgü bir muhasebe sisteminin olmamasındandır. Bu sektörde faaliyette bulunan işletmeler sahip oldukları canlı varlıkları ve tarımsal ve hayvansal ürünleri hangi hesaplarda göstereceği belli olmayıp THP daki ilgili hesapların alt hesaplarında göstermektedirler. Bu çalışmamızda bu sektörde faaliyette bulunan işletmelerin muhasebe ve maliyet muhasebesi uygulamalarına değinilecek ve TMS 41 göre açıklık yetirilmeye çalışılacaktır. Çalışmamız yedi ana bölümden oluşmaktadır.İlk olarak tarımsal faaliyetlerin ve canlı varlıkların TMS 41 e göre tanımlanması ve değerlemesi, ikinci olarak bu sektörde faaliyet gösteren işletmelerin durumlarından, gelişimlerinden ve bu işletmelere yapılan teşviklerden bahsedilmiştir.Sonraki bölümde ise tarımsal faaliyetler ve canlı hayvan yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde TMS 2 STOKLAR standardının uygulanması açıklanmıştır. Sonraki bölümlerde tarımsal faaliyetler ve canlı hayvan yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren işletmelerde muhasebe ve maliyet muhasebesi uygulamalarından bahsedilerek, çalışmamızın son bölümde ise büyükbaş hayvan yetiştiriciliği sektöründe faaliyet gösteren bir işletmenin muhasebe ve maliyet muhasebesi uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak tarım ve hayvancılık işletmelerinde TMS 41 e göre değerlendirilen canlı varlıklar için bilançoda 16 ve 21 nolu gruplar kullanılarak CANLI VARLIKLAR grubu oluşturulmuş, tarımsal ve hayvansal ürünlerle ilgili olarak da 15 STOKLAR grubundaki boş olan hesapların kullanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Enterprises operating in theagriculturalandlivestockbreedingaredifferencesbetweentheaccountingandcostaccountingpracticesareexamined. his is becausetheactivities of enterprisesoperating in theagriculturalandlivestocksector is thattheylack a uniqueaccountingsystem. Livingentities in thissectorbusinesses, andagriculturalandanimalproducts, whichtheyhavenominatedaccounts THP is not certain 'sub-accounts of therelevantaccounts in theshow. Inthisstudy, accountingandcostaccountingpractices of enterprisesoperating in thissectorwill be addressedandclarified in accordancewith IAS 41 yetirilmeye studied. Thestudyconsists of seven main sections. First of biologicalassetsandagriculturalactivities TAS 41, accordingtotheidentificationandvaluation of businessesoperating in thisindustry as thesecondsituation, thedevelopment of incentivestoenterprisesanddiscussed. Inthenextchapter, agriculturalactivitiesandlivestockfarmingsectorenterprisesdescribed in application of IAS 2 Inventories. Nextsections of agriculturalactivitiesandlivestockfarmingsectoraccountingandcostaccountingpractices of companiesbeingreferredto, in thelastpart of ourstudy of cattlefarmingsectorwasconducted in an entity'saccountingandcostaccounting. As a result, agricultureandanimalhusbandryenterprises in accordancewith IAS 41 and 21, thegroupsassessedusingliveassets on thebalancesheet of 16 BIOLOGICAL ASSETS