Sahih-i Müslim mukaddimesinin hadis ilmi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the mukaddima of sahih-i Müslim in terms of hadith
- Tez No: 345197
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FAHRİ HOŞAB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Müellifin, eserini hangi şartlarda ve hangi amaçla yazdığına, eserin yazımında nasıl bir metot takip ettiğine ve ayrıca o ilmin metodolojisine de dair ipuçları veren mukaddimeler son derece önemlidir. Hicri üçüncü asırda yaşamış hadis âlimlerinden Müslim b. el-Haccâc da söz konusu dönemde pek de görülmeyen bir uygulamayla es-Sahîh adlı eserine bir mukaddime ile başlangıç yapmıştır. Bu çalışmada Müslim b. el-Haccâcın zikri geçen mukaddimesi üzerinde durularak hadis tarihi ve usûlü açısından değerlendirilmeye tabi tutulmaktadır. Hadis âlimlerince hicri üçüncü asırda hadis usûlü alanında telif edilen çalışmaların ilk örneklerinden kabul edilmesinin yanı sıra ihtivâ ettiği bilgilerle de büyük bir önem arz eden bu mukaddime, müellifin yaşadığı dönemin hadis ilmine ilişkin ipuçların tespitinde önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
Mukaddimas (introductions) are immensely important in order to give clues about in which circumstunces or intentions the author write his book, which methods the author follow in writing and also about the methodology. One of the hadith scholars is Muslim b. el-Haccac who lived in the hegira 3th centrury, he started his book es-Sahih with a hardly unprecedented proxis in the aforemantioned period. In this study, we emphasize Muslim?s mentioned introduction to assesed to evaluation in terms of hadith history an methodology. As well as considered very first sample of the hadith methodology by hadith scholars and has a very significant importance by its comprise also has a very important place to have information about hadith works in the period that the author lived.