En-Nevevî'nin el-Minhâc mukaddimesi ve hadis ilimleri açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 545060
  2. Yazar: MUHAMMED YOLTAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ DERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tez: Giriş üç ana bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Tezin giriş bölümünde çalışmanın konusu amacı ve yöntemi hakkında bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde çalışmaya konu olan Mukaddimenin müellifi olan en-Nevevī'nin kısaca hayatına, eğitim sürecine, benliğinin oluşmasında etkili olduğunu düşündüğümüz sosyo-kültürel faktörlere ve hadis alanındaki eserlerine değinildi. Bunun yanı sıra Mukaddimenin bağlantılı olduğu eslerler olan el-Minhāc ve Ṣaḥīḥu Muslim tanıtıldı. İkinci bölünde Mukaddime türünün tarihi gelişimi ve İslam edebiyatından birkaç Mukaddime örneği verildikten sonra çalışmamıza konu olan Mukaddime tanıtıldı. Ayrıca en-Nevevī'nin hadis alanındaki diğer Mukaddimelere değinilip, bunların üzerinde yapılan çalışmaların eleştirisel analizleri yapıldı. Üçüncü bölümde Mukaddime'nin hadis usûlü eserleri ile mukayesesi yapıldıktan sonra ihtiva ettiği konular“en-Nevevī'nin İbnu'ṣ-Ṣalāḥ'a muvafık olduğu konular”,“en-Nevevī'nin İbnu'ṣ-Ṣalāḥ'a muhalif olduğu konular”ve“Bağımsız konular”olarak 3 başlık altında değerlendirildi. Bu şekilde hem Mukaddimenin hadis ilmi açısından değerini hem de en-Nevevī'nin, İslam âlimleri arasında birçok tartışmaya mahal olmuş bu konulara bakış açısını tespit etmeye çalıştık. Tüm bu çalışmaların bir neticesi olarak Sonuç kısmını oluşturduk.
Özet (Çeviri)
The thesis consist of an intruduction, three chapters and concolusion. Some knowledge is given about aim of the topik and method in the intruduction. In the first chapter, Some knowledge is given about enNevevī who is the writer of“Mukaddime”and his brief life, education, social-culturel factors wich we think it is esseintial to shape personality. İn addition that el-Minhac ve Sahih Muslim which related Mukaddime was intruduced. Historical advence of Mukadime and after giving a few samples of mukadime in the Islamic Literature, The Mukaddime which we study. In he second chapter, character of the Nevevi's other mukaddimes about hadith was investigated and studies about these topics was criticized. In the third chapter, after Mukaddime was comparised with works of hadith method, some subjects wihich Nevevi agreed, conflited and unrelated with İbnu's –Salah was exemined. Thus, we tried to detect importance of the Mukaddime in the Hadith and Nevevi's point of wiew about discussing topics between the İslam scholars. At the end of our work, we added conclusion part.