Hadis rivâyetinde muammerûn olarak isimlendirilen râviler ve rivâyetleri
In the narration of hadith the narrators named Muammerun and their narrations
  1. Tez No: 345198
  2. Yazar: RABİA KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULKADİR EVGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Hadis literatüründe yüz ve daha fazla yıllar yaşayan râvîler muammerûn olarak isimlendirilmiştir. Bu çalışmamızda Zehebînin konuya dair derlediği Cüzün fîhi ehlil-mie isimli eseri esas alınarak sahabe, tabiîn ve muhadram tabakasında muammer râvîler tespit edilmekte muhadram muammer râvîler biyografileri ve Kütüb-i Sitte özelinde yapılan bir tarama sonunda elde edilen rivâyetleri bağlamında değerlendirmeye tabi tutulmaktadır. Muammer meselesi batılı ilim adamlarının da dikkatini çekmiştir. Söz konusu oryantalistlerden biri olan G.H.A. Juynboll, isnadda yer alan muammer ravinin hayalî veya tarihî bir şahsiyet olarak müşterek râvî tarafından isnada dahil edildiğini iddia etmektedir. Çalışmamız hem muammer muhadram râvîleri ve rivâyetlerini hem de Juynboll?un konuyla ilgili iddialarını tespit etmesi açısından bir mukaddime mahiyetindedir.
Özet (Çeviri)
The narrators who lived for a hundred or more years has named muammerûn (long-lived ones) in the literature of hadith. In this study we determined the muammer narrators from period of sahaba, tabiin and muhadram on the bases of Zahabi?s work named Cuzin fihi Ehlul-mie that compled on the subject muhadram muammer narrators has been to evolution in the context of their biography and narrations which obtained from screening particulurly in Kutub-i Sitte. The muammer issue has attracted the attention of the western scholars too. Juynboll, one of these orientalists, arques that the muammer narrator in isnad was included to the isnad by comman-link as a historical or fictional person. On study is in the characteristic of introduction in ascertain both the muammer muhadram narrators and their narrations and Juynbolls claims about the subject.