Tasarım sürecinde görsel düşünme ve görsel anlatım ilişkisine analitik bir yaklaşım
An analytical approach to the relation between visual thinking and visual expression
  1. Tez No: 345225
  2. Yazar: BARIŞ YAKIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. M. MESUT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Fine Arts, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tasarım sürecinde, yaratıcı düşünme ve yaratıcı düşünceyi geliştirme aşamalarından görsel düşünme ve görsel anlatım arasındaki ilişki sistematiğinin araştırıldığı bu çalışmada; sözü edilen aşamaların ayrı ve birlikte, nasıl işlemlendiği ve hangi sonuçlara, nasıl ulaşıldığı incelenmiştir.Çalışmanın giriş bölümünde, araştırma konusu ve alanı hakkında genel bilgi verilmiş, literatürde konuyla ilgili yaklaşımlar belgelenmiştir.İkinci bölümde, tasarım sürecinin aşamalarından görsel düşünme araştırılmıştır. Düşünme sistematiğinde, soyut tasarım verilerinin yeri ve özellikleri incelenmiştir. Görsel düşünmenin de alt aşamalardan oluşan bir süreç olduğu tespit edilmiş ve bu aşamaların işleyişleri araştırılmıştır.Çalışmanın üçüncü bölümünde, görsel anlatım aşaması araştırılmıştır. Görsel anlatım elemanı eskizin, ortaya çıkış ve gelişme süreci irdelenmiş ve süreçte edindiği görevler üzerinde durulmuş, nitelikleri ve türleri incelenmiştir.İkinci ve üçüncü bölümde incelenen görsel düşünme ve görsel anlatım eylemlerinin birlikte çalışması ile bir sorgulama ve çözümleme eylemine dönüşümü ve bu ilişki sonucu ortaya çıkan içerik ve biçime dair verilerin döngüsel işleyişi, dördüncü bölümün araştırma konusudur.Beşinci bölümde, bir önceki bölümde edinilen, görsel düşünme ve görsel anlatım ilişkisinin ortaya çıkardığı; sorgulama ve çözümleme işlemleri, tasarımcı eskiz örnekleri üzerinde analiz edilmiştir. Gerçekleştirilen analiz ile sözü edilen işlemlerin, süreçte verimi ve başarıyı ne denli etkilediği ortaya çıkmıştır.Döngüsel çalışan sistemde gerçekleşen süreçte ve bu süreç sonucunda ortaya çıkan veriler, sonuç bölümünde tespit edilmiştir. Tasarım sürecinin, en yaratıcı aşamalarından olan görsel düşünme ve görsel anlatım ilişkisinde, gözden kaçırılan olgular üzerinde durulmuş, sürecin doğru işlemlendirilmesindeki anahtar veriler ortaya koyulmuştur.Anahtar SözcüklerGörsel Düşünme, Görsel Anlatım, Eskizle Düşünme, Çizerek Düşünme, Tasarım Süreci
Özet (Çeviri)
This research studies the relationship between visual thinking and visual expression, which is the key stage of creative thinking and developing creative thoughts in the design process. First, the thesis, examines the operation process of visual thinking and visual expression separately and then by together.The introduction of the dissertation gives general information about the topic. And by referring to the already existing studies within the field, the study tries to make a new and fresh reformation.The second chapter, examines the design process stage; visual thinking and the position of abstract design datas in design thinking. It investigates the visual thinking stage is a sub-process in the macro design process.Third chapter of the thesis, focuses on the visual expression stage. The chapter examines the appearance and development of sketches and their quailification and kinds.Depending on the previous ones, the forth chapter investigates the relation between visual thinking and visual expression, which occurs to a questioning and analising action. This relation unveils the cyclic systematic of content and form.The following chapter analyzes, designer sketches according to the questioning and solving actions, mentioned in the forth chapter. This analysis, notes the succes and eficiency of the process.The result facts of the cyclic systematic in the process are discovered in the sixth chapter. This chapter emphasizes on the missing and the key facts, which occur through one of the most creative stages in design process.Key WordsVisual Thinking, Visual Expression, Thinking through Sketches, Thinking through Drawing, Design Process