Convergence of history of architecture and video game design
Mimarlık tarihi ve video oyun tasarımının yakınsaması
  1. Tez No: 920238
  2. Yazar: SEDA GÜNTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGE AR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
ÖZET 20. yüzyılda video oyun endüstrisinin hızlı bir şekilde büyümesi, onu yalnızca bir eğlence aracı olmaktan çıkararak güçlü bir kültürel medya haline getirmiştir. Günümüzün kültürel koşullarında hızlı bir gelişim sürecinde ilerleyen video oyun endüstrisi, kullanıcılara çeşitli zamansal ve mekânsal bağlamlarda geniş bir deneyim yelpazesi sunmaktadır. Bilgisayar grafiklerinde ve video oyunlarındaki ilerlemeye yol açan ana faktör, üç boyutlu oyun motoru teknolojisinin sürekli olarak gelişmesidir. Tüketim kültürünün bir bileşeni olarak hızla gelişmekte olan dijital oyun endüstrisi, nihai kullanıcıların gitgide artan beklentilerini gözetmesi gerektiğinin farkına varmıştır. Bunun bir sonucu olarak video oyun endüstrisi, odak noktasını mekanik öğeler ve senaryolar ile sınırlı tutmayıp, oyunların anlatılarını zenginleştiren unsurları da dikkate almaya başlamıştır. Çağdaş video oyunu tasarımında, çevresel ve mimari özelliklerin işin içine dahil edilmesinin çift yönlü bir işlevi vardır. Bu unsurlar görsel süsleme ayrıntıları olmalarının ötesinde, hikâyenin sinematik boyutunda önemli bir rol üstlenmekte ve oyun endüstrisinde hem açık hem de örtük biçimde yer alan metinsel bileşenleri desteklemektedir. Böylelikle video oyunları, güvenilir tarihi belgelere dayalı mimari ortamların modellenmesi yoluyla tarihsel bağlamların yeniden yaratımı için mekânsal tasarımdan faydalanan güçlü bir aracı işlevine bürünür. Aynı zamanda mimarlık tarihini ve mimari gereçleri eklektik bir anlayışla bir araya getiren yeni ortamlar üretilir. Böylece, video oyunları, çeşitli tarihsel ve mekânsal bağlamlarda oyunculara sürükleyici deneyimler sunarak, kültür ve tarih alanlarında önemli bir temsil platformu haline gelmiştir. Oyuncuların daha zengin hikayeler ve etkileyici görsel ortamlar talep etmesi, video oyunlarının tarih ve mimarlık gibi disiplinlerle ilişkisini güçlendirmiştir. Bu dönüşüm, yalnızca oyuncuların taleplerinden değil, aynı zamanda nostaljinin yükselen etkisinden de kaynaklanmaktadır. Nostalji, kitaplar, filmler ve video oyunları gibi farklı medya türlerinde popüler tarihe olan ilgiyi artırmış, böylece tarihsel anlatıların karmaşık ya da sıkıcı olduğu yönündeki yaygın inanışı ortadan kaldırmıştır. Özellikle genç nesiller, dijital platformlarda tarih ve mimarlıkla etkileşim kurmanın yeni yollarını keşfetmiştir. Mimarlık tarihi ile video oyun tasarımı, ilk bakışta birbirinden oldukça farklı disiplinler gibi görünse de, her ikisi de mekânın tasarımı, üretimi ve temsil edilmesi bağlamında ortak bir zemine sahiptir. Mimarlık tarihi, geçmişin mekânlarını analiz ederek toplumsal ve kültürel bağlamları anlamayı hedeflerken, video oyun tasarımı, bu mekânları sanal ortamda yeniden yaratarak bir anlatı aracı olarak kullanmaktadır. Bu tez, mimarlık tarihi ve video oyun tasarımı arasındaki bu kesişim noktalarını incelemekte, bu iki disiplinin kültürel mirasın temsili, endüstriyel uygulamalar ve eğitim bağlamında nasıl bütünleştirilebileceğini araştırmaktadır. Bu tez, mimarlık tarihi ve video oyun tasarımı disiplinleri arasındaki ilişkiyi inceleyerek, bu iki alanın kültürel mirasın temsili, oyun endüstrisindeki uygulamalar ve eğitim bağlamında nasıl bir araya gelebileceğinin kapsamlı bir araştırmasını sunmaktadır. Tez, ayrıca bu iki disiplinin eğitimdeki potansiyel entegrasyonunu değerlendirerek, lisans ve lisansüstü seviyelerde disiplinler arası eğitim için detaylı ders programları önermektedir. Bu öneriler, mimarlık tarihi ve video oyun tasarımının bir araya gelmesini güçlendirerek her iki alanın da akademik ve endüstriyel uygulamalarını zenginleştirmeyi hedeflemektedir. Tez, teorik analiz ile pratik uygulamaları birleştiren karma bir yöntem kullanmaktadır. Teorik bölüm, video oyunlarının tarihsel ve kültürel bağlamlardaki gelişimini, tarih yazımın gelişimini, nostalji ve hafıza kavramlarını, mekân tasarımını ve bu unsurların video oyun anlatıları üzerindeki etkilerini incelemektedir. Post modern tarih yazımı ile beraber nostalji kavramı, özellikle geçmiş dönemlere duyulan özlemi tetikleyen bir araç olarak ele alınmakta ve video oyunlarının bu duygusal bağları nasıl güçlendirdiği analiz edilmektedir. Günümüzde video oyunları, tarihsel anlatılarla etkileşim kurma ve kültürel mirası modern etkileşimli medya ortamlarına dahil etme araçları olarak da hizmet etmektedir. Mimari unsurlar, oyunlarda anlatı derinliğini artırmak, gerçekçi sanal ortamlar oluşturmak ve tarihsel mekânları yeniden canlandırmak için sıklıkla kullanılmaktadır. Bu bağlamda, video oyunları, tarihsel anlatıları etkileşimli medya ile birleştiren ve mimarinin dijital ortamlardaki rolünü yeniden tanımlayan kültürel ürünler olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, tarih ve mimarlık tarihi, bu oyunlar aracılığıyla daha geniş kitlelere dijital platformlarda erişilebilir olmuştur. Oyun geliştiriciler, tarihsel doğruluğa önem verdikçe, çevre tasarımı, mimarlık tarihi ve mimarlık uzmanlarıyla daha fazla iş birliği yapmaya başlamıştır. Bu iş birlikleri, tarihsel oyun ortamlarının otantikliğini artırarak, oyuncuların deneyimini daha zengin ve tatmin edici hale getirmiştir. Gelişen mekân tasarımları ve tarihi oyunlara artan ilgi sonucunda mimar ve özellikle de mimarlık tarihçilerinin video oyun tasarımı sürecine katılımlarının günümüzde bir zorunluluk haline geldiği ortaya konulmuştur. Ayrıca, video oyun endüstrisi, mimarlık tarihçilerine uzmanlaşabilecekleri yenilikçi ve hızla gelişen bir çalışma alanı sunmaktadır. Pratik uygulama kısmında ise mimarlık tarihi ve video oyun tasarımının birleşimini esas alan kapsamlı ders çerçeveleri önerilmektedir. Bu dersler, öğrencilerin tarihsel doğruluk, çevresel tasarım ve hikâye geliştirme süreçlerine dair disiplinler arası beceriler kazanmalarını hedeflemektedir. Lisans ve lisansüstü seviyelerde önerilen bu dersler, öğrencilerin hem akademik hem de endüstriyel bağlamlarda yenilikçi projeler geliştirmelerine olanak tanımaktadır. Mimarlık tarihi ve video oyun tasarımını birleştiren ders programlarında önerilen müfredatlar, öğrencilerin tarihsel mekânları sanal ortama taşıma, otantik oyun ortamları yaratma ve bu süreçte disiplinler arası bir yaklaşım benimsemelerini sağlamayı amaçlamaktadır. Bu derslerin, teorik bilgilerle pratik becerileri birleştirerek, öğrencilere yaratıcı ve analitik düşünme yetenekleri kazandırması amaçlanmaktadır. Önerilen derslerin içerikleri ve çıktıları, mimarlık tarihi ile video oyun tasarımının entegrasyonunu sağlamayı hedefler. Derslerin ana içeriği, mimarlık tarihine dayalı mekânların ve kültürel bağlamların sanal ortamda nasıl temsil edileceği üzerine yoğunlaşır. Öğrencilere tarihsel bir dönemin mimari unsurlarını ve mekânsal tasarım özelliklerini analiz etme, bu unsurları oyun tasarımına entegre etme ve oyun dünyasında tarihsel doğruluğu koruyarak özgün bir sanal ortam yaratma konusunda rehberlik edilir. Bu süreçte, mimarlık tarihi kaynakları, görsel referanslar ve teknolojik araçlar bir arada kullanılır. Derslerin çıktıları, öğrencilerin hem teorik bilgi hem de pratik beceri kazanmasını sağlamayı hedefler. Bu dersler, öğrencilere mimarlık tarihine dayalı oyun tasarımı konusunda kapsamlı bir bilgi ve beceri seti sunarak, kültürel mirasın korunması ve dijital ortamlarda yeniden yorumlanması için gerekli olan araçları ve metodolojileri öğretir. Bu sayede, öğrenciler hem tarihsel anlatıları güçlendiren hem de oyun tasarımında yenilikçi yaklaşımlar geliştiren projelere imza atma becerisi kazanırlar. Bu tez, mimarlık tarihi ile video oyun tasarımı arasındaki entegrasyonun her iki disiplin için de yenilikçi yollar sunduğunu ortaya koymaktadır. Video oyunları, kültürel mirasın korunması, tarihsel bilgilerin geniş kitlelere aktarılması ve eğitimde dinamik bir araç olarak kullanılma potansiyeline sahiptir. Mimarlık tarihinin analitik kesinliğini video oyun tasarımının yaratıcı süreçleriyle birleştiren bu çalışma, hem akademik hem de endüstriyel bağlamda önemli bir katkı sunmaktadır. Sonuç olarak, bu tez, disiplinler arası bir iş birliği modeli önererek, mimarlık tarihi ve video oyun tasarımı arasındaki ilişkinin nasıl geliştirilebileceğine dair bir yol haritası çizmektedir. Önerilen ders çerçeveleri, öğrencilerin bu iki disiplini birleştiren projeler geliştirmelerine olanak tanımakta ve gelecekteki akademik ve endüstriyel uygulamalar için bir temel oluşturmaktadır. Bu bağlamda, mimarlık tarihi ve video oyun tasarımı arasındaki entegrasyonun hem kültürel hem de eğitsel anlamda güçlü bir potansiyele sahip olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In late 20th century, the rapid growth of the video game industry has evolved into a powerful cultural medium. Video games have provided immersive experiences in diverse historical and spatial contexts. Video games have become an essential platform for examining history and architecture as gamers demand richer narratives and appealing environments. This change partly comes from customer demands for more narratively rich and immersive gaming experiences. Another major cultural trend that has affected the industry is the rise of interest for nostalgia, which has made consumers more interested in popular history in many forms of media, such as books, movies, and video games. They have contributed to history's rapid rise in popularity, dispelling the common belief that history is either too complicated or uninteresting to the current generation. On initial perception, the history of architecture and video games might seem as unrelated and completely separate disciplines. However, closer analysis notices important intersections, especially in spatial design, cultural representation, and technological advancement. Both disciplines concentrate on the idea and production of physical or virtual spaces. The purpose of this thesis is to investigate the relationship between the disciplines of architectural history and video game design, emphasizing their interdisciplinary integration of cultural heritage representation, industrial practices, and education. Thesis also examines the educational potential of integrating architectural history and video game design and proposes course frameworks for interdisciplinary education at undergraduate and graduate levels. This course framework aiming to strengthen the convergence of these two professions. Video games can serve as tools of interacting with history and cultural heritage and integrating historical narratives in today's interactive media. They generally use architectural components to improve narrative depth, create realistic virtual environments, and recreate historical environments. In other words, video games are cultural objects that can connect historical narratives with interactive media and provide novel perspectives on the role of architecture in digital settings. As game developers attempt to represent history accurately, they have begun to cooperate increasingly with experts, especially in the fields of environment design, architectural history, and architecture, in addition to historians. In historical video games, authentic game environments improve the gamer's experience and increase the accessibility of history and architectural history to a wider audience through digital platforms. These connections emphasize the academic and industrial importance of converging architectural history with video game design. This thesis uses a mixed-methods approach, integrating theoretical analysis with practical applications. The theoretical analysis investigates the development of video games and video game industry, historiography, the importance of nostalgia, memory, memory spaces, spatial design, and their effects on video game narratives and environments. In addition to that, especially in terms of historiography, memory, and nostalgia, and tries to explain why people are drawn to historically accurate games. The study develops detailed curriculums for undergraduate and graduate courses designed to converge the history of architecture and video game design disciplines on the educational side. The course proposals cover theoretical and practical components and emphasize the importance of historical accuracy in creating captivating virtual spaces, narrative development, and environmental design. They seek to encourage the development of students' interdisciplinary skills, promote interaction between disciplines, and educate students to significantly improve academic and industry practices. The thesis asserts that the converging history of architecture and video game design improves both disciplines, offering novel approaches for academia and industry. It promotes a multidisciplinary framework that combines the analytical precision of architectural history with innovative game design methodologies. Through a partnership of architectural historians, game designers, and academics, this study underlines the revolutionary potential of video games as mediums for historical representation, cultural heritage preservation, and multidisciplinary education. Through its theoretical contributions and practical applications, the dissertation illustrates the importance of this convergence in developing interactive, historically informed digital experiences. It has established a basis for further academic investigation and practical application to encourage future collaborations that enrich both fields and expand their cultural and educational influence.