Dilaver Cebeci'nin şiirlerinde zarf tamlayanları
Adverbial components in the poems of Dilaver Cebeci
- Tez No: 345268
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET VEFA NALBANT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yeni Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışma, ?Dilaver CEBECİ Bütün Şiirleri? adlı eserdeki zarf tamlayanları üzerine yapılmıştır. Giriş, Şiirler, İnceleme, Değerlendirme ve Sonuç bölümlerinden oluşan çalışmada, şiir dilinde zarf tamlayanlarının kullanımı ile ilgili bazı istatistiklere ulaşılmış ve istatistiklere dayalı çıkarımlarda bulunulmuştur. Giriş iki kısımdan oluşmaktadır. Birinci kısımda sanatçının hayatı hakkında genel bilgi verilmiş ve eserleri belirtilmiştir. İkinci kısımda zarf tamlayanları hakkında kısa bilgi verilip, incelemede ele alınacak zarf çeşitleri ve kullanılacak yapıların alt başlıkları belirtilmiştir. Birinci bölümün ilk kısmında, üzerinde çalışma yapılacak eser kısaca tanıtılmıştır. İkinci kısımda ise eserdeki şiirler cümlelere dönüştürülmüş ve eserdeki şiir sırasına uyularak cümleler numaralandırılmıştır. İkinci bölümde, tespit edilen zarf tamlayanları yüklemle olan ilişkileri dikkate alınarak 23 başlık altında sınıflandırılmıştır. Zarf tamlayanlarının tamamı oklama yöntemiyle incelenmiş ve aynı yapıda olanlar aynı alt başlıkta bir arada verilmiştir. Yapı bakımından değerlendirmede kelimeden oluşanlar, kelime grubundan oluşanlar ve cümleciklerden oluşanlar olmak üzere üç ana grup altında sınıflandırma yapılmıştır. Üçüncü bölümde, değerlendirme başlığı altında, zarf tamlayanlarının istatistikî bilgileri verilmiştir. Zarf çeşitlerinin kullanım sayıları ve birbirlerine göre oranları, yapı bakımından dağılımları ve birbirine göre oranları, zarf çeşitlerinin aldıkları eklere göre dağılımları ayrıntılı bir şekilde tablo destekli olarak verilmiştir. Çalışma sonucunda, değerlendirme bölümündeki istatistiklerden yararlanarak, şiirlerde zarf tamlayanlarının kullanımı, dağılımı hakkında çıkarımlarda bulunulmuş ve şiir dilinde zarf tamlayanlarının önemi vurgulanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study has been done on the adverbial components in the work of `?All Poems of Dilaver CEBECİ??. In this study which is composed of introduction, poems, investigation, evaluation and conclusion there are some statistics about the use of adverbial components in poem language and some inferences about these statistics have been drawn. Introduction is composed of two parts. In the first part a general revision on the poet?s life has been made and his works are stated. In the second part a short information about adverbial components is given and the subtitles about the kinds of adverbs and structures to be used in this study are stated. At the begining of the first part the work which has been studied is briefly presented. Then, the poems in the work have been converted into sentences and they have been enumerated according to the order in the poem. In the second part adverbial components are classified according to their relations with the verbs. All the adverbial components have been investigated with the method of arrow and the ones with the same structure have been stated in the same subtitle. In the evoluation in terms of structure, there are three classifications; the ones that consist of words, the ones that consist of word groups and the ones that consist of clauses. In the third part there are statistics on adverbial components. There is a detailed information in the chart about the use of adverb kinds and their proportion to each others and about the adverb structures and their proportion to each others and about the adverb kinds according to their appendixes. At the end of the work, with the help of statistics some inferences about the use of adverbial components in poems have been drawn and the importance of the use of adverbial components in poems have been emphasized.