Sermaye varlıkları fiyatlama modeli ve arbitraj fiyatlama modeli karşılaştırması: Türkiye örneği
Comparing capital asset pricing model and arbitrage pricing model: The case of Turkey
  1. Tez No: 345275
  2. Yazar: BUSEM HATİPOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL N. KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Finans teorisinde, finansal varlıkların fiyatlanması ve buna bağlı olarak varlıklardan elde edilen getirileri hesaplamak oldukça önemlidir. Sermaye piyasasındaki varlıkların getirilerini açıklamak için iki yaklaşım bulunmaktadır. Bunlar Sermaye Varlık Fiyatlama Modeli (SVFM) ve Arbitraj Fiyatlama Modeli (AFM)dir. Çalışmada, Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli ve Arbitraj Fiyatlama Modeli ile ilgili teorik bilgi verildikten sonra hisse senedi fiyatlarını etkileyebilecek on bir makroekonomik değişken ile İmalat Sanayi sektörü hisse senedi getirileri panel veri analizi yöntemi ile tahmin edilmiştir. Yapılan analiz sonucunda hisse senedi getirilerini etkileyen makroekonomik faktörler ile ilgili bulgular değerlendirilmiştir. Son olarak Arbitraj Fiyatlama Modeli ve Sermaye Varlıkları Fiyatlama Modeli açıklayıcılıkları bakımından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In financial theory, pricing assets and calculating returns, depending on these assets are significantly important. There are two approaches to explain the return on assets in the capital markets. These are Capital Asset Pricing Model (CAPM) and Arbitrage Pricing Model (APM). In this study, the Capital Asset Pricing Model and the Arbitrage Pricing Model may affect stock prices, after consultation with the relevant theoretical macroeconomic variables on stock returns in the Manufacturing Industry sector has been estimated by the method of panel data analysis. As a result of the analysis, the findings were evaluated on macroeconomic factors that affect stock returns. Finally, in terms of Arbitrage Pricing Theory and the Capital Asset Pricing Model explanatory compared.