Arbitraj fiyatlama teorisi ve İMKB sektör endeksleri üzerine uygulanması
Arbitrage pricing theory and implementation on the IMKB's sectorel indexes
- Tez No: 308483
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜMİT EROL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kadir Has Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Finans teorilerinde, finansal varlıkların fiyatlanmasında ve buna bağlı olarak varlıklardan elde edilen getirileri hesaplamak oldukça önem taşımaktadır. Yatırımcılar kendilerine sunulan çeşitli yatırımları, oluşan birikimleri karlı yatırımlara dönüştürmek zorundadırlar. Sermaye piyasasında işlem gören riskli varlıkların fiyatlandırılması, beklenen getirilerin ortaya konulması ayrıca risk-getiri arasındaki ilişki oldukça önemlidir.Varlıkların getirilerinde meydana gelen değişmelerin ve kaynaklarının tespiti, pazarda beklenen getirilerin gerçekleşip gerçekleşmediği oldukça önem taşımaktadır. Varlık getirilerindeki değişimi açıklamaya yönelik iki temel yaklaşım vardır. Sermaye Varlık Fiyatlama Modeli (CAPM) ve Arbitraj Fiyatlama Teorisi (APT)'sidir.Çalışmada, Sermaye Varlık Fiyatlama ve Arbitraj Fiyatlama Teorisi teorik yönlerini ve bu konuda yapılan çalışmalar ortaya konulduktan sonra, uygulama aşamasında Arbitraj Fiyatlama Modeli'nin 12 sektördeki geçerliliği karşılaştırılmıştır. Geçerliliğin karşılaştırılması yapılırken farklı piyasa dönemleri esas alınmıştır. Bu dönemler, Ekim 2000 ile Ağustos 2003 arası dönem ? yatay piyasa koşulları, Eylül 2003 ile Kasım 2007 arası dönem ? yükselen piyasa koşulları ve Aralık 2007 ile Mart 2009 arası dönem ? düşen piyasa koşulları şeklindedir
Özet (Çeviri)
In financial Theories, pricing financial assets and calculating returns, depending on these assets, are critically important. Investors have to transform potential investment opportunities and savings into profitable investment decisions. Pricing risky financial market assets, displaying expected returns besides the relationship between risk-return analysis have also high importance.Variations on returns of financial assets and determination of their sources, examining expected returns? realization are also highly important. There are two main approaches in Explaining the variations of expected returns on financial assets; Capital Asset Pricing Model (CAPM) and Arbitrage Pricing Theory (APT).In this Thesis, APT?s efficiency is applied and compared to 12 sectors after CAPM and APT?s theoretical approaches and tasks have been displayed. Different market periods have been taken into consideration while efficiency was being compared. These periods, October 2003- August 2003 as horizontal, September 2003-November 2003 as bullish, December 2007-March 2009 bearish market conditions.