Üre-formaldehit reçinelerinden kompozit malzeme üretimi ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of composites material with urea/formaldehyde resins
  1. Tez No: 345290
  2. Yazar: SEDA GÖZÜM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜRSES
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kimya, Education and Training, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
En önemli ahşap yapıştırıcılardan biri olan Üre-formaldehit (UF) reçinesi, üre ile formaldehitin kimyasal reaksiyonundan oluşan polimerik kondenzasyon ürünü olup sunta üretimi için yapıştırıcı reçinelerin en önemli türü olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmanın amacı; üre / formaldehit / kuşburnu çekirdeği ve üre / formaldehit / kuşburnu çekirdeği / organokil kompozitlerinin in-situ polimerizasyon yöntemiyle sentezlenmesi, karakterizasyonu ve sunta üretimi için düşük maliyetli bir alternatif belirlemektir. Üre /formaldehit/kuşburnu çekirdeği kompozitleri; üre-formaldehit reçinesine tipik bir tarımsal atık olan kuşburnu çekirdeğinin ağırlıkça %.7,7 ile %83,3 arasında değişen oranlarda ilavesiyle sentezlenmiştir. Üre/formaldehit/kuşburnu çekirdeği/organokil kompozitleri ise üre/formaldehitin ağırlıkça 1/1 oranında, kuşburnu çekirdeğinin %66,5-63,3 ve organokil ise %0,17-3,3 arasında değişen oranlarda karıştırılmasıyla hazırlanmıştır. Örneklerin yapısal, mekanik ve termal özellikleri XRD, FT-IR spektrumları, HRTEM görüntüleri, Shore D ve çizik sertliği ölçümleri ve DSC termogramları ile analiz edilmiştir. Bu analiz sonuçları, reçine matrisinde organokilin takdoidal ve kısmen de eksfoliye olarak dağıldığını ve organokil miktarı arttıkça örneklerin sertlik değerlerinin arttığını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Urea-formaldehyde (UF) resin which is one of the most important wood adhesives is a polymeric condensation product of the chemical reaction of formaldehyde with urea, and considered as the most important type of adhesive resins for the production of particleboards. The present study is aimed to preparation and characterization of urea/formaldehyde/ rosa canina sp seeds and urea/formaldehyde/ rosa canina sp seeds/ organo clay composites and also to determine the utility as an alternative and low cost material to manufacture particleboard. The synthesis of various composites was carried out using fresh rosa canina sp seeds, typical agricultural waste, in their changing ratios from 7,7 to 83,3 as wt. %. Also, the some of the composite mixtures were prepared by adding organo clay(0,17-3,3 wt.% ) in a constant ratio of 1/1 wt. of urea and formaldehyde.The structural and mechanical characterization of samples was performed by XRD, FT-IR spectrums, HRTEM images and measurements of Shore D and scratch hardness. The analysis results conclude that organo clay platelets may have dispersed as tactoid and partly exfoliated in resin matrix and also the increased organo clay ratio led to increase in the hardness values of samples.